View Single Post
  #1  
Vechi 12.08.2013, 20:42:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Secrete din bucatarie

Zilele acestea am citit retetele postate de voi pe diferite topicuri. Pe multe dintre ele mi le-am notat in carnetel :-) Am descoperit cu aceasta ocazie multi pasionati de bucatarie. Eu imi dores sa devin o buna bucatareasa, si pentru ca nu am inca mare experienta imi doresc sa aflu cat mai multe lucruri care ma pot ajuta in aceasta directie.

Daca in anii tineretii (in studentie) nu am acordat o importanta acestui lucru, intelegand oarecum in femeia trebuie sa stea la cratita ceva ce nu se mai potriveste intru totul zilelor noastre, o idee mult prea traditionalista, cu timpul am inteles aceasta datorie dintr-o alta perspectiva. Este minunat sa gatesti pentru sotul si copiii tai, sa te ocupi cu atentie de hrana lor. Este o mare implinire pentru o femeie iar atmosfera caminului este mult influentata de o mancare calda facuta cu dragoste.

Nu vreau sa sune ca un sfat, dar pentru fetele ce doresc sa-si intemeieze o familie ar fi bine sa inceapa cu acest aspect in pregatirea lor: gatitul.

Am cautat si pe internet cateva secrete din bucatarie, dar nu am fost multumita de rezultate. Ceva, ceva tot am invatat dar este loc de mai bine.

Un lucru pe care l-am retinut de la un doctor legat de alimentatie, este acela ca mierea nu se pune niciodata in lichide fierbinti (ceai, lapte) deoarece devine cancerigena.

Astept cu mare interes si secretele voastre din bucatarie care va ajuta sa gatiti cu placere si care va aduc rezultate multumitoare.
Reply With Quote