View Single Post
  #194  
Vechi 06.09.2009, 13:20:20
emmanuela emmanuela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
:)...daca tu crezi ca ceea ce e adevarat..roaga-te ca Dumnezeu sa iti raspunda daca ai dreptate despre ceea ce ai spus,iar daca nu crezi in El spune-I si asta si mai spune-I ca daca exista sa te faca si pe tine sa crezi. macar o data pe zi sa ai gandul asta si apoi ...ramane de vazut, ca mila Lui e mare si eu ca si multi altii am crezut ca religia si tot ceea ce ne-a lasat Hristos sunt refugii pentru frustrati.
Doamne ajuta!
Reply With Quote