View Single Post
  #4  
Vechi 06.09.2009, 19:38:12
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit unde sunt doi

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Stim cu toti ca rugaciunea este unu dintre cel mai puternic pilon al credintei, fara rugaciune nu este cu putinta sa traim credinta,
De-a lungul vremii am avut mai multe discutii cu diferite persoane despre felul in care trebuie sa se desfasoare rugaciunea, mai ales cea de seara deoarece se pare, seara se gaseste mai mult timp pentru rugaciune
O sa descriu modul meu de a ma ruga seara

Inchinaciune in numele Sf Treimi
-Rugaciunile incepatoare tipice ortodoxiei,
- rugaciunile de seara din cartea de rugaciuni/ Ceaslov
Apoi
- rugaciune libera cuprinzand
- Laudarea Numelui si maretiei Lui Dumnezeu si Fiului Sau Iisus Hristos
- cerere de iertare a pacatelor mele, familiei mele, prietenilor si vecinilor mei
- cereri(prea multe cateodata) pentru diferite trebuinte, pt bolnavi, pt pace, pt intarirea credintei proprii, familiei, orasului si tarii noastre

-Rugaciune de multumire pt viata, casa , familia, si toate cele ce mi le-a daruit Dumnezeu
-Rugaciune libera de cerere a mijlocirii Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu pt implinirea rugaciunii facute anterior
Inchinaciunea "Nadejdea imi este Tatal.."

Voi cum procedati? asi dori sa posteze fiecare modul de a se ruga pt a ne completa si a ne imbogatii vorbirea noastra cu Dumnezeu
Doamne ajuta!
Cred ca Hristos a lasat ca temei al rugaciunii comuniunea: "Unde veti fi doi in numele meu...". Mi se pare cel mai important sa ne adunam la biserica pentru a ne ruga (nu pentru altceva). Apoi in familie. Foarte putine familii fac acest lucru, sa se roage impreuna, cum vedem in unele filme sau cum citim prin unele carti, cred ca e ceva foarte grav. Nici in familie nu suntem la fel si fiecare nu se deschide de cei apropiati. Toti vrem iubire, dar nu suntem dispusi sa impartim nimic cu aproapele nostru.

In ce priveste rugaciunea individuala, avem carti, slava Domnului. Dar este important sa o simtim, sa ne concentram ca si cum am sta in fata lui Dumnezeu - care e mai presus de sefii sau profesorii sau parintii... Sa nu ne zboarea mintea, sa nu ciulim urechile. Apoi unii parinti spun nu vorbarie multa, mai bine cateva cuvinte sincer. Nu cu glas tare ci cu gandul - sa-l faci sa coboare in inima.

Doamne ajuta!
Reply With Quote