View Single Post
  #5  
Vechi 06.09.2009, 22:09:21
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era de asteptat ca diferite feluri de replyuri sa soseasca. Parca n-am fi pe un forum crestin,sau parca nu ne-am numi ortodocsi. Unul zice ca de ce se lauda,altul incepe sa o dea cu adunarea din biserica si multe altele. Tot felul de teorii,care de cele mai multe ori nu au legatura cu intrebarea initiala a topicurilor. Omul a zis cum sa se roage seara,atunci ce legatura are mersul la biserica? Nu zice nimeni ca unde sunt doi nu e mai puternica rugaciunea dar asta nu are legatura cu intrebarea lui Daniel!
Vad ca fiecare da dovada mai mult de mandrie decat de smerenie!
Aflati ca va puteti mantui si spunand doar "Doamne Iisuse Gristoase...". Un alt aspect ar fi sa privim si la cuvintele Domnului "Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile (...) că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."
Sunt mult mai multe aspecte de care se tine cont,nu numai ce bolborosesti in rugaciune!

Daniel,eu cred ca este bine si mai ales suficient cum te rogi. Nu te framanta de continut sau cantitate,ceea ce conteaza e cum te rogi,si anume sa fie din suflet. Si daca as putea sa spun si eu parerea mea personala,asa cum probabil ai asteptat de la useri,as adauga sa insisti putin cu rugaciuni pentru prieteni (asa cum deja ai spus ca o faci),dar mai ales dusmani,sa te rogi pt cei neputinciosi si cei ce sunt la greu etc. Cere si ajutorul Sfintilor,al Maicii Domnului. Daca o faci din suflet este mai mult decat suficient!

Inca ceva: oare cei care nu stiu rugaciuni si nu au nici carti,si stiu decat Tatal nostru ce vor face? Nu se vor mantui? Fiecare trebuie sa se roage asa cum poate,asa cum stie,prin cuvintele lui. Dumnezeu ne aude oricum. Deci nu strica sa te rogi si asa cum simti in inima ta,nu numai sa reciti rugaciunile ca pe niste poezii.

Last edited by Nevrednicul; 06.09.2009 at 22:12:37.
Reply With Quote