View Single Post
  #2  
Vechi 11.03.2013, 02:38:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Toader, uite ce postasem ieri in legatura cu avortul:

"De data aceasta vreau să vă spun o mică poveste. Și ea începe în felul următor:

O tânără soție însărcinată a fost dusă la spital pentru o simplă criză de apendicită. Medicii au fost nevoiți să-i pună ghiață pe stomac, iar la finalul acestor tratamente medicii i-au recomandat să avorteze copilul. I-au spus că aceasta e cea mai bună soluție pentru că pruncul se va naște sigur cu o anumită dizabilitate / infirmitate.

Dar tânara și curajoasa soție a decis să nu facă avortul și copilul s-a născut.

Acea femeie era mama mea și acel copil eram eu.

Poate sunt subiectiv dar cred că ea a făcut alegerea potrivită. Și sper că această poveste să fie un îndemn pentru acele mame care se află uneori în momente dificile, în momente de viață complicate, dar vor să-și salveze viața copilului.

Ca rămas bun vă voi cânta o melodie foarte îndrăgită de copii mei și sper că vă place și vouă și am inclus-o pe ultimul album. Cântare e frumoasă pentru că e veselă, o cântare care exprimă fericirea." (Andreea Bocelli)


http://www.youtube.com/watch?v=6QfKCGTfn3o

Preluat de pe http://www.ortodoxiatinerilor.ro/avo...ments#comments

Nota mea: Andrea Bocelli s-a nascut, intr-adevar, cu niste probleme oftalmologice si a orbit de tot la 12 ani. Cu toate acestea, a ajuns Andrea Bocelli.



Stiu ca e usor de zis si mai greu de facut, dar atunci cand exista dragoste, responsabilitate si credinta, totul se poate. Uite, eu cunosc o familie care a avut un astfel de copil, cu o boala rara, doctorii nu ii dadeau mai mult de 10 ani de trait. Insa parintii l-au tinut, i-au dat viata, l-au ingrijit si a trait 30 ani, deci cu mult mai mult decat spusesera medicii. Culmea e ca oamenii acestia sunt atei, dar tot au inteles sa isi creasca copilul si sa lupte cu moartea 30 de ani, nu un an sau doi.

Altfel, si daca nasti un copil sanatos, tot nu stii ce se va intampla cu el. Sunt atatea cazuri in care parintii isi ingroapa copiii, morti in accidente, rapusi de boli, chiar daca la nastere au fost perfecti sanatosi. Si vezi si copii nascuti cu malformatii, asa ca Andrea Bocelli, de au ajuns oameni realizati, in ciuda bolilor pe care le au.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote