View Single Post
  #99  
Vechi 23.09.2015, 11:25:28
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Erau in mod reaL MAI MULT AtASATE DE MONDEN, iar acel tanar cauta un suflet cu care sa se inteleaga si nu calitati exterioare fiintei eiFaptul ca era fica de preot nu avea nici un ajutor pt un comportament crestin si nu avea nici o importanta pt acela!Ma refer la cazurile punctuale intalnite concret de acel tanar.EU AM ARATAT CA SUNT SI BAIETI IN ACEEASI SITUATIE CA SI FETE ,care cauta in jurul lor un partener in mod real crestin ,nu mimat si nu il gasesc!Si acel tanar cauta pe linga un comportament crestin si alt ceva:o tovarasa de viata,in care sa se increada,sail sprijine moral la nevoie,sa il inteleaga in relatiile lor si ca daca va fi preot vor fi perioade in care va retinere,sa ii spuna tot ce are pe suflet ,dar sa asculte si sa inteleaga si ce are el pe suflet:mai exact cum zice el sa fie amandoi un singur tot sufletesc!De aia am intrebat la inceput,daca o fata crestina poate oferi ceva mai mult decat un comportament crestin fara a leaza acest comportament!Ma surprinde sa intalnesc la un tanar acest fel de a gandi in aceste timpuri!Dar desi sunt singur de mult si nu am cautat alta femeie de cand moartea m-a insingurat,recunosc si imi amintesc ca gandirea acestuia depaseste gandirea mea cand eram tanar.Am intalnit si tinere cu studii superioare gandind cam tot asa,si multe au ajuns monahii!Parerea mea ca astfel de fete si baieti nu au sansa sa se intalneasca si sa discute sincer.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 23.09.2015 at 11:42:42.
Reply With Quote