View Single Post
  #19  
Vechi 08.03.2018, 15:49:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu mă enervez atât pe net, cât în realitate. Când fac teme cu fratele meu, de exemplu. Mai ales atunci... Probabil trebuie să înmulţesc rugăciunea, să o dezvolt calitativ vorbind.
Pai atunci lasa-l sa isi facă temele singur ������
Mai ales atunci când nu tine neapărat sau nu îti solicita ajutorul imperios. Chiar siasa îl ajuti în limita posibilitătilor. Ce ar fi fost dacă nu erai acolo sa îl ajuti ? După o vârstă nu mai suntem atât de responsabili pentru cei mai mici decât noi...

Afară de ăsta când esti furios nu prea mai poti sa te rogi...mai ales dacă abia te-ai rugat de dimineata ( rurâciunea sf efrem sirul), si constati ca încă nu e prânzul si tu deja te-ai înfuriat pe cineva, te-a scos din răbdări ����...

By the way: când se spune rugăciunea sf efrem sirul : diminenta imediat după rugăciunile începătoare ( sau după ce le citesti pe toate celelalte dacă ai obiceiul si reusesti sa o faci)??? Dacă vrei ( si poti) sa faci mai multe mătănii , se poate sa le faci lamijloc ( în loc de cele 12 inchinaciuni, sa faci tot metanii mari)? Sau continui după aia separat? Mie mi se pare aiurea sa numeri metanii ca pe alte exercitii, mai firesc mi se pare sa spui rugăciunea lui Iisus, fără sa mai numeri, faci câte mai poti, te mai opresti, samd...e corect???

Last edited by fallen; 09.03.2018 at 18:54:28.
Reply With Quote