View Single Post
  #18  
Vechi 08.01.2020, 17:47:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ishryn Vezi mesajul
Buna ziua , de ceva vreme tot caut un job care sa imi placa pentru ca nu as putea sa lucrez undeva unde sa nu imi placa iar eu ma gasesc mai spiritual si ma gandeam ,oare este calugaria pentru mine sau sunt facut sa fiu calugar mai bine zis , as vrea sa stiu cum sa imi dau seama de asta ,ma tot macina aceasta intrebare .
Daca cauti un "job" este cel mai greu job de pe pamant. Daca urmezi o vocatie e altceva. Este o modalitate simpla, sa afli daca esti sau nu facut ptr calugarie.

Imi aduci aminte de o colega de birou care o macina gandul sa plece in strainatate , ca au plecat nenumarati cunoscuti si ea ? De ce sa nu mearga??? La un moment dat si-a luat concediu ,a mai adaugat de pe anul trecut alte zile de concediu ramase+ neplatit si a stat 3 luni in Italia. Cand a venit s-a lamurit cu gandul asta. Mi-a spus ca a avut o "zgripturoaica" de baba si ca nu se mai duce Doamne fereste, ca are batrana ei acasa(bunica era in viata pe atunci) si ca comparativ cu cea din Italia ea e o sfanta.

Tot asa du-te intr-o manastire ptr cateva saptamani sau luni, fa ascultare si te lamuresti esti sau nu ptr viata asta. Dumnezeu sa iti ajute!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote