View Single Post
  #5  
Vechi 07.05.2011, 12:55:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După un mesaj cu atât de puternice accentuări, mi se pare că iubiți mai mult adevărul decât oamenii.
Eu, unul, deși ortodox, mă simt exclus. Și nu de către cei pe care îi citați. Pe Părintele Stăniloae am putut simți că-l iubesc, pentru că în tot ceea ce a scris transpărea iubirea de Dumnezeu și de oameni.
Da, a știut ca nimeni altul să ne arate adevărul. Însă nu l-a impus strigând din răsputeri, ci luminându-se întâi pe sine și umplându-și inima de dragoste de oameni.
Problema disputelor de pe acest forum nu este de natură dogmatică. Neînțelegerile vin dintr-o atitudine potrivnică față de cei pe care nu-i înțelegem. Și neînțelegându-i, apare dorința de delimitare, de precizare. Vă temeți de dialog. Îi suspectați pe cei care sunt mai deschiși. Uitați că Hristos nu a exclus pe nimeni.
Accentuați foarte mult cuvântul „ortodox”. Aș fi preferat să puneți accentul pe creștin, care de la Hristos vine, nu?
Riscați, prin delimitările la care țineți atât de mult, să rămâneți singuri, neputând să iubiți pe nimeni. Oare nu așa va fi în iad? Oare cel ce se aseamănă lui Dumnezeu nu-I va împărtăși dragostea pentru toți oamenii? Poate nu toți se vor mântui, dar nu ar trebui să ne sângereze inima pentru cei care rătăcesc?
Și mare atenție la radicalism, pentru că dezrădăcinarea patimilor înseamnă a fi radicali cu noi înșine, nu cu ceilalți. Grija nu trebuie să ne fie de a-i îndrepta pe ei, ci pe noi. Iar dacă noi vom fi îndreptați, ceilalți vor vedea în noi lumină și vor veni spre lumină.
Altfel, luptând în acest, fel, nu vom face decât un mare rău Ortodoxiei, convinși fiind că luptăm pentru binele ei.

Last edited by N.Priceputu; 07.05.2011 at 13:04:07.