View Single Post
  #51  
Vechi 07.05.2011, 19:56:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Aici nu vorbim de asa ceva . Punct !
Stai putin ca n-am inteles totusi.
Despre ce vorbim atunci?
Te rog sa explici de fapt ce anume doresti sa discutam? Ce urmaresti cu firul tau?
La postarea mea nu ai raspuns.
Eu am inteles ca te-a deranjat plecarea Noesissei din Ortodoxie.
Pe de alta parte din citatul dat de tine se vorbeste despre razboiul dintre Ortodoxie si celelalte confesiuni si religii.
Exista deci doua probleme aici:
1. abandonarea Ortodoxiei in favoarea altei confesiuni/religii
2. numai ortodoxia este buna, celelalte sunt rele, pacatoase, eretice si ce mai vrei tu (si altii).

Eu la primul punct am raspuns.
La punctul doi ma abtin. Nu pot raspunde. Pe de o parte imi plac parti/elemente din alte confesiuni/religii si nu-mi plac alte parti/elemente din ortodoxie. Mi se pare pacat mare afirmatia din citat (deci cea amintita de mine la punctul 2). Pacatul mandriei, a judecatii, a calomniei si etc.
Noi oamenii, nu suntem in masura sa judecam asa ceva. Stim noi cine se va mantui, cine se va duce in Rai, etc.? Dar ce, noi suntem Dumnezeu?

Pe urma spun si eu ca alte persoane de aici. Ce facem cu oamenii?
Ca de fapt aici este problema: conflictul intre oameni.
Aici pe forum este razboi intre oameni: ortodoxi si alte confesiuni si religii, pe motivul credintei lor. Asta se numeste discriminare.
Nu se combat credinte, ci oameni!!! Este absurd!

@Anna21 - si n-am inteles din postarea ta. Tu ii urasti pe bunicii (sau erau parintii, ca nu mai stiu) tai acum, pentru ca nu sunt ortodoxi?

Din postarile multora de pe forum inteleg ca urasc efectiv oamenii de alte credinte, ca nu s-ar imprieteni cu ei, n-ar comunica etc.
Dar ei ar iubi un ortodox fie el si cel mai rau (cu pacate mari), doar pentru credinta lui?

Eu asa inteleg pe forumul asta. Sa fie omul oricum, numai sa fie botezat ortodox.

"Scuze , dar aici vorbim de adevarata valoare , nu de umanism si alte orientari omenesti , create de om , de mintea lui ! Iertare , am inteles acum , ce si cum !" citat din Cristi.

Deci nu vorbim despre om (fire, caracter, etc.) ci numai despre credinta lui?

Credinta il face/diferentiaza pe om? Asta zic eu ca este intrebarea.

Cristi, deci despre ce anume vorbim pe acest fir? Ca fiecare intelege altceva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape