View Single Post
  #35  
Vechi 09.02.2012, 15:38:33
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În primul rând vă mulțumesc pentru interes și mă iertați pentru exasperările mele exprimate total nepotrivit, în Duminica Vameșului și Fariseului, exact momentul liturgic când atenția noastră ar trebui, mai mult ca oricând, să fie deturnată de la judecarea aproapelui.

Nu am competența să țin cursuri și nici nu cred că acesta este cel mai potrivit mod de a spori vizibilitatea înțelegătoare a icoanei. De aceea îmi doresc o abordare bisericească a discuției noastre, cu alte cuvinte încercarea de a stabili o stare de comuniune în măsură să înlăture orice teamă de participare la ea. Putem să greșim și putem să ne îndreptăm, dacă facem asta împreună, cu dragoste și înțelegere, ca la Liturghie.

Ioane, caut să văd despre ce icoană dorești să discutăm. Dacă o găsești undeva pe net, te rog să pui un link ca să economisim timp. Deja caut abordări iconografice a ochiilor în icoanele Theotokos.
Subiectul este foarte vast iar tu ai facut o topografie amanuntita a teritoriului, si nu numai topografie (care e doar o cartare de suprafata) ci si o explorare pe adancime. Nu cunosc competentele tale profesionale dar inclin sa cred ca sunt legate tot de icoana. Suntem multi interesati, fii convins.
O mica remarca as face, legata de relatia dintre cel care tine un discurs si auditoriul sau. Am vazut filmele postate de tine cu Sorin Dumitrescu apoi l-am vazut pe maestru la emisiunea Nasul pe 10 TV. Diferenta de discurs a fost semnificativa, cuvintele maestrului loveau in gol in al doilea caz pe cand in primul, se contura un profil viu, dinamic al mesajului. Acelasi mesaj transmis unui auditoriu dezinteresat devine tern, lipsit de culoare si substanta, un solilog care se vaporizeaza pe masura ce e rostit. In schimb, cand calitatea publicului rezoneaza cu competenta profesorului, cuvintele isi accelereaza semnificatiile si intelesul acestora patrunde mintea, o scurtcircuiteaza.
Eu cred ca merita sa incerci cu noi, suntem interesati si s-ar putea sa ai surpriza ca transmiti un mesaj mai consistent decat ti-ai imaginat.
Reply With Quote