View Single Post
  #40  
Vechi 02.03.2012, 00:08:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Ăsta-i joc de copii. Numai că, ar cam trebui să ne-ndreptăm atenția mai mult către rugăciunea lăuntrică, spre lupta cu patimile ce ne stăpânesc, și nu să facem castelașe din cuvinte cu lopețica minții noastre rătăcite, căci s-ar putea să vină valul să ne ia cu tot cu jucării. Ș-atunci nu vom mai putea striga după niciun ajutor, iar să înnotăm nu vom ști, vremea când puteam să învățăm fiind amarnic irosită cu liste și schițe amăgitoare. Moartea vine mâine să ne smulgă din iluzoria trăire, iar noi comparăm calitățile și defectele, balansând și contrabalansând, înșelându-ne în schimburi de plăsmuiri ziditoare. Am gâlgâit o dată, de două ori, și gat-am fost. Toate sunt cenușă. Și listă, și cuvinte, și analize, și idealuri, și zidiri...

Iartă-mă! Te rog nu te supăra pe mine. Nu vreau să te mâhnesc. Știu că ai intenții bune, dar la Dumnezeu, mergem cu fapta. Mergem cu trăirea. Așa cum spune și părintele Arsenie Papacioc că trebuie să avem o stare de prezență continuă, noi trebuie să fim tot timpul cu mintea la Dumnezeu. Să transformăm fiecare lucrul al nostru într-o rugăciune. Să nu irosim timpul. Să prețuim fiecare secundă, dăruindu-i-o lui Dumnezeu, prin fapte bineplăcute Lui. Să ne cercetăm inima, prin rugăciune, și să încercăm să tăiem din spinii patimilor ce-o schilodesc. Să încercăm să dăruim în fiecare clipă ceva... Dăruind vom dobândi.

Nu văd rostul acestei liste, cu atât mai mult cu cât trebuie să facem schimb între noi. Interesant o fi, dar în niciun caz util și instructiv.

Calitate. Un măr prea frumos, și pe dinăuntru găunos. Un cuvânt prea mare pentru mine. Prea periculos. Și atât de fad. Dar, într-adevăr, pare la îndemână și-mi place să mestec la el...că sunt prost. Mă joc de-a conștiința. Vorbesc de mine.

Pocăință. Smerenie. Nădejde. Ia te uită! Așa da cuvinte. Parcă m-ar pălmui, ș-apoi m-ar mângâia. Ceva îmi spune că-s mai pline de adevăr și mai vii decât toată viețuirea mea de până acum.

Iertați-mă! Maica Domnului să vă miluiască!
Da, aveți dreptate: este un joc de copii... și multe dintre discuțiile virtuale pot fi calificate drept jocuri în contrast cu lucrările duhovnicești pe care le-ați menționat (rugăciune, luptă contra patimilor etc). Mulți dintre noi preferăm să comunicăm chiar și cu cei apropiați în mod virtual, în loc să-i privim în ochi și să le mărturisim dragostea noastră față de ei. Ne este mai ușor să le scriem prietenilor mail-uri sau mesaje pe mobil de ziua lor de naștere, deși le-am face o bucurie mult mai mare dacă i-am suna sau i-am vizita și am vorbi cu ei. Este foarte trist...
Sunt de acord cu dvs și în privința faptului că, în comparație cu rugăciunea și viața interioară, topic-ul acesta este copilăresc și nefolositor.
Evident că rugăciunea trebuie să ocupe primul plan în viața noastră duhovnicească!
Atunci când am inițiat topic-ul, nici prin gând nu mi-a trecut că cineva l-ar putea lua în serios atât de mult, încât să renunțe la activitățile spirituale pentru a urmări postările, așa cum fac cei împătimiți de telenovele sau de sport. Ferească Dumnezeu! Sper că n-am smintit pe nimeni atât de grav, Doamne ferește!!! M-am gândit doar că ar fi o discuție interesantă și - cine știe? - poate chiar și utilă într-o oarecare măsură. :)

Vă mulțumesc pentru sinceritate... și pentru critici. :) Nu m-ați mâhnit deloc, fiindcă am întrezărit în cuvintele dvs o intenție pozitivă: aceea de a-mi atrage atenția asupra faptului că există o mulțime de activități ce întrec enorm de mult în importanță discuția inițiată de mine pe forum.

Să aveți o noapte binecuvântată și un post cu folos duhovnicesc!
Maica Domnului să vă miluiască și pe dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote