View Single Post
  #44  
Vechi 02.03.2012, 00:51:34
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate intrebarea asta ti se pune si la interviuri si uneori chiar si in aplicatiile on-line.
Ce ai putea sa spui ca sa obtii si postul si nici sa nu minti?
Nu ca nu ai vrea sa iti faci un proces de constiinta, din cand in cand, dar cred ca oricine prefera sa o faca la spovedanie, si nu la un interviu de angajare.
Tu ce ai spune?
De exemplu, eu as spune asa : mie imi place sa fiu sincera. Unde o pun, la calitati sau la defecte? Nu-mi place sa mint, mi-e sila sa ma prefac. Chiar daca incerc s-o fac, se vede pe fata mea. Unde sa ma angajez cu "calitatile" astea, in politie?
In rest nu-mi mai vin altele in cap, decat o lunga lista cu defecte.
Da, sigur că este preferabil să-ți faci procesul de conștiință în fața duhovnicului sau în fața unei alte persoane în care ai încredere, decât în cadrul unui interviu de angajare. :)
Felicitări pentru calitățile pe care le-ați menționat!!
Voi încerca să enumăr și eu câteva calități și defecte personale.

Calități:
1. credința neîndoielnică în Dumnezeu,
2. sinceritatea,
3. optimismul,
4. consecvența,
5. simțul umorului.
Desigur, toate calitățile menționate se datorează iubirii lui Dumnezeu, fiind daruri ale Sale, iar nicidecum meritele mele.

Defecte:
1. încăpățânare,
2. restanță la smerenie (de exemplu, acum îmi este mult mai ușor să-mi identific calitățile decât defectele) :),
3. tendința de a uita ce am de făcut (de exemplu, uit că am de dat un telefon etc),
4. dezinteresul total față de activitățile care nu-mi plac sau mi se pare că nu-mi sunt utile,
5. tendința de a-i judeca (doar în gând) pe anumiți semeni (de exemplu, pe atei sau pe cei duplicitari și dispuși să accepte compromisuri morale).

Calitățile pe care le-am menționat se datorează lui Dumnezeu, iar defectele, lipsei mele de maturitate în viața spirituală. :)

Slăvit să fie Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote