Subiect: Ebola
View Single Post
  #23  
Vechi 20.10.2014, 08:18:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu toti au puterea de a face minuni. In schimb, porunca de a ingriji de bolnavi si de saraci o avem TOTI. Este asa de importanta, incat Dumnezeu nu doar o enunta in mod repetat, ci face din ea criteriu principal de judecata, dupa cum aflam in Evanghelia de la Duminica Infricosatei Judecati.



Mai intai, sa ne amintim ca scris este: "nu doar cu infrastructura si civilizare se va hrani omul" (parafrazez, desigur). Mai apoi, de unde ideea ca activitatea misionarilor se rezuma la a tine de mana ? Asta s-a limitat a face Sf Tereza din Calcutta, intemeietoarea Surorilor Caritatii ? Aveti idee cam ce au facut misionarii in directia infrastructurii si civilizarii ? Despre numarul de scoli, spitale, leprozerii, azile am reprodus o statistica recenta in firul "Sociologia credintei". Aveti idee ca acum, in timp ce ne bem cafeaua povestind pe net, misionarii de la Oeuvre d'Orient, condusi de Mons. Gollnish, un adevarat preot care Il ingrijeste pe Cristos, sapa un put din care insetatii Irakului vor bea apa, fiindca dusmanii Lui le-au taiat conductele de aprovizionare ? Si totusi, aceasta e o lucrare in valoare de 20 000 de Euro. Si, daca fondurile misionarilor nu sunt intotdeauna atat de serioase pe cat ar trebui, atunci putem si noi sa contribuim la seriozitatea lor. Mai mult, as spune ca e absolut necesar. Face bine la mantuire.
Nu stiu cum sa raspund la aceasta...
Este laudabil ca unii oameni raspund chemarii poruncitoare a Domnului sa avem grija de aproapele,insa avand grija de o mana de oameni risti sa propagi boala catre INTREAGA OMENIRE.
Eu asta doream sa subliniez si nu sa contest munca lor umanitara,de la suflet la suflet.Merita sa tii un bolnav de Ebola de mana cand moare si sa propoagi astfel fenomenul pe un nou continent ,aceasta fiind urmarea a milioane de morti sau nu???
Asta este intrebarea!

Eu ma simt prost cand am o banala raceala,nu doresc sa le fac altora rau si fie stau acasa, fie port o masca chirurgicala cand stau in sufragerie,la TV cu famila(chiar daca suna extrem fac asta regulat de cate ori am o infectie respiratorie).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote