View Single Post
  #51  
Vechi 27.05.2015, 00:49:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de A_M Vezi mesajul
Ma simt slabita, insa - ghici ce- si Mantuitorul a avut perioada de ispitire, cand se ruga in Gradina Ghetsimani si s-a rugat sa treaca de la El paharul acesta. Nici El nu a dorit sa treaca prin ce a trecut, temporar, e adevarat, desi stia pentru ce venise pe pamant. Ultimele Sale cuvinte au fost "Eli Eli lama sabachthani" (Se intreba de ce L-a parasit Dumnezeu).
Deci, da, poti fi crestin si sa ai perioade de incercari,de indoiala, de intrebari. Daca Iisus le-a avut, de ce ne-am considera noi mai tari. Nu suntem infailibili, puternici, de otel. Suntem oameni, deci suntem si fragili, si vulnerabili, iar randurile astea au ramas in Biblie pentru a le arata oamenilor ca aceste stari sunt normale, daca le-a trait si Mantuitorul.


Ma bucur ca ffflorina a inteles ce voia sa spuna Agabriela si mi-a inteles si punctul de vedere. E usor sa arunci cu pietre cand nu intelegi despre ce e vorba.

Cum fac barbatii astia ca intotdeauna vad doar lipsurile,gata s-a gasit fisura dogmatica nu e multumita cu relatia ei divina nu e fericita singura deci nici casatorita nu va fi multumita de parca,crestinul trebuie sa topaie de fericire ca doar e cu Dumnezeu in sufletul lui.....
Asta e rolul barbatului de aceea e cap al femeii
Daca un barbat iti spune ca poate fi si bine ,ca poti birui deznadejdea si singuratatea,care si el barbatul le simte din belsug ,dar numai prin intoarcerea la credinta simpla din suflet , daca iti da acest curaj,oare face el un lucru rau ?
Oare nu toti duhovnici au fost barbati ?Preotia , nu apartine barbatului ?
E un rol pozitiv acesta ,de a da speranta,chiar daca uneori se vede doar mustrarea .
Eu am trecut prin acele depresii ale dragostei si singuratatii si inteleg cel mai bine un suflet deznadajduit. Dar acum imi rad de acele stari,care ma duceau sa am idoli pamantesti , fara sa fiu atent la frumusetea nesfarsita care era chiar in inima mea ,prin prezenta lui Dumnezeu .
E ok sa mergi la slujbe si sa te rogi ca sa atenuezi tristetea. Dar daca nu vezi o bucurie nesfarsita in credinta ,insemana ca inca nu ai gasit calea singuratatii.

Si daca nu stii sa fii singur ,cum vei sti sa pretuiesti un om?
Reply With Quote