View Single Post
  #6  
Vechi 10.05.2011, 20:36:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CathJo Vezi mesajul
va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.
Putin cam greu cu Parintele pentru ca aici sunt mai mult catolici. Voi incerca sa gasesc un preot ortodox sa vina la mormant. Mami e inmormantata aici, la Paris, si oricum nu mai eram decat noi doua... mai avem putina familie in Romania, dar e mai bine sa fac aici.
As vrea sa fiu sigura ca ceea ce fac e bine, si stiu ca la noi in Oltenia, sunt asa obiceiurile, si pe aici nu prea... De aceasta am pus intrebarea.

Deci deja pentru liturghie nu stiam. Poate parintele sa faca slujba acasa?
Pentru ca pomana e Sambata, si nu e slujba sambata.

De altfel, la Paste am vrut sa duc o lumanare mare la Biserica, sa se aprinda pentru Mami, insa nici nu am reusit sa traversez de lume multa.
E foarte greu cand ma gasesc singura si nu cunosc ce trebuie facut.... Si in jurul meu printre romaniii cei cunosc, am sfaturi diferite....
Multumesc inca o data de ajutor si sfaturi.
Doamne Ajuta!

Draga CathJo,

Inteleg, e mai complicat... Trebuie, in primul rand, sa gasesti un parinte ortodox si o biserica ortodoxa, sa vezi programul slujbelor. Daca vrei sa ne scrii numele mamei tale, cred ca se va gasi cineva aici pe forum sa o puna pe pomelnic, la randuiala cuvenita.

Apoi, liturghia se face in biserica, nu acasa. E o slujba foarte speciala (cea care se savarseste in fiecare duminica, in majoritatea bisericilor din tara se face si sambata, tocmai din acest considerent, ca sunt parastase, iar in manastiri se face zilnic). Deci trebuie sa vorbesti cu parintele ca sa iti spuna exact pe ce data sa faci parastasul si ce iti trebuie. Fara preot si fara biserica ortodoxa nu poti face parastasul.

Traditiile astea cu patul sunt babesti - sufletul nu are nevoie de pat pe lumea ailalta, ca e suflet, nu e corp, dar daca ai posibilitatea, sunt sigura ca exista persoane prin Paris care s-ar bucura sa primeasca un pat pentru sufletul mamei tale. Sufletul ei are nevoie sa fie pomenit (la Liturghii, in primul rand, la parastase si la rugaciunile tale personale - iata acatistul pentru adormiti pe care il poti citi ori de cate ori simti nevoia, pentru mamica ta, cu o lumanare aprinsa, daca ai - http://logos.md/rugaciuni/acatiste/adormiti).

Daca mai ai alte nelamuriri, scrie-ne! aici sunt oameni foarte de treaba, care m-au ajutat si pe mine, cand am nevoie sa se roage pentru bunicuta mea.

Si Dumnezeu s-o ierte pe mama ta!
Edit - lumanarea de Pasti trebuie sa o dai preotului mai inainte, in Saptamana Mare, nu in noaptea de Inviere... ea se aprinde in noaptea de Inviere, dar trebuie data din timp, ca sa nu ti se intample ce ai spus ca ti s-a intamplat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 10.05.2011 at 23:51:11.
Reply With Quote