View Single Post
  #10  
Vechi 09.08.2010, 14:59:13
taluta taluta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2010
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit despre copii

Am vazut un reportaj la televizor unde se spunea ca femeile inainte mureau mai des la nastere, si ca mai ales mureau din cauza unor infectii de dupa nastere.Pai explicatia e simpla daca nu se puteau dilata destul se rupeau de la sine pina la spate si se refaceau de la sine, sau se infectau si mureau.Cezariana nu e asa de noua, s-a mai facut,exista si uleiuri care ajuta la o nastere mai usoara si ceaiuri.deci explicatia ori ca te taie( cezariana) ori ca te rupi tu pina in spate cumva tot iese copilul ideea e sa decurga nasterea cit mai bine pt copil adica sa nu fie ceva riscuri mari pt el, exista copii care au suferit o viata intreaga de pe urma nasterii.subiectul copii nastere in general e un subiect extrem de actual mai ales in religia ortodoxa este unul poate din cele mai importante subiecte.Vroiam doar sa le incurajez pe femeile care nu vor sa lase copii din cauza fricii de durere sa le spun ca se poate si fara durere, nu omoriti copiii.Lasa-tii sa vina pe lume, mai ales acum cind technica a avansat si suntem ajutate.si daca nu gasiti barbatii care sa-si ieie responsabilitatea cresterii unui copil sau a cinci copii atunci cautati in alte parti lumea e mare.jos palaria celor care se incumeta sa faca copii.Am vorbit odata cu o slovaca si mi-a spus ca ea a facut unul nastere normala si unul cu cezariana si mi-a spus ca e pt nastere normala...ca e mult mai bine normal sa nasti.trebuie sa schimbam mentalitatea femeilor din tara asta, trebuie sa reinceapa sa faca copii, e foarte important.chiar si mamele de baieti sa le spuna baietilor ca e bine sa se casatoreasca si sa faca copii, nu sa stringa bani de avorturi.subiectul e foarte interesant si isi are locul exact pe un forum ortodox.pt ca daca cei care au credinta nu fac copii pt ca le e frica de ziua de maine( peste tot e nevoie de bani sa cresti un copil sau cinci) atunci ce sa spun de cei care sunt atei?
Reply With Quote