View Single Post
  #104  
Vechi 03.01.2011, 16:21:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Fara Dumnezeu NU se poate, fara VT se poate ! Eu nu am renuntat la credinta, am renuntat doar la VT.

Biblia este Cuvântul Domnului și unul din stâlpii principali ai credinței noastre. Ce trist tablou oferă protestanții, care au renunțat cu totul la al doilea stâlp principal, care este Tradiția ! Oare nu am face și noi o greșeală de același tip, dacă am renunța la cea mai mare parte a Bibliei ? Oare "credință" asta înseamnă, să luăm fiecare ce ne convine și să renunțăm la altele, după capul nostru ? Iată, după capul meu aș vrea să am mai multe soții. Deci, pot renunța la anumite cuvinte pe care le-a spus Cristos și care sunt o parte foarte, foarte mică din Biblie, oricum mult mai mică decât Vechiul Testament la care renunțați in corpore ?

Noul Testament în cel vechi se ascunde. La fel, nu putem avea cheia de înțelegere a Vechiului Testament fără Noul Testament. Fără Vechiul Testament, faptul că Isus a pătimit exact pe Muntele Căpățânii este o simplă coincidență, faptul că Biserica se aseamănă unei corăbii în furtună nu are legătură cu Noe ci e figură de stil poeticească. Fără Vechiul Testament, împrejurarea că Isus alege exact pâinea ca să o prefacă în Sf Său Trup este moft fără legătură cu mana cerească, prin urmare Cinstitele Daruri ar putea fi formate din morcovi. Așa cum, fără Noul Testament, Cântarea Cântărilor devine lirică erotică, tot așa, fără Vechiul Testament, Isus alege să Se nască în Betleemul Iudeii deoarece I-a plăcut cum sună denumirea. Renunțând la Vechiul Testament, Isaia nu se mai împlinește în Evanghelie, nici Daniel în Revelație. Renunțând la Vechiul Testament, automat trebuie să renunțăm la următoarele articole din Simbolul Credinței: Tatăl Atotputernic, creatorul tuturor vizibilelor și invizibilelor; Duhul Sfânt a vorbit prin prooroci; Botez spre iertarea păcatelor. Fără Vechiul Testament, din Arborele lui Iesei rămâne o mlădiță, a cărei jertfă devine fără noimă, fiindcă cea mai mare tragedie din istorie, care a fost Căderea protopărinților noștri, nu a avut loc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2011 at 16:25:33.
Reply With Quote