Subiect: Cum sa o iau?
View Single Post
  #17  
Vechi 17.11.2020, 00:19:19
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Desi mam autoizolat nu mie frica de infectare deoarece cred ca usturoiul vindeca infectia...
Intr-adevar usturoiul are din belsug aceasta calitate pretioasa.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mai merg aici in sat la biserica dar nu merg sa ma spovedesc deoarece preotul are doua masini si eu consider ca are iubire de arginti. Chiar la o slujba a spus ca o masina tot omu tre sa aiba e ca si telefonu . Dupa ce eu un an am facut curierat pe bicicleta si pe ploaie sau pe frig el cu 2 masini imi spune ca masina tot omu tre sa aiba.
Oare e drept sa-l judeci?

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Mentionez ca adorm cu trinitas in fiecare zii, merg la liturghie aproape saptamanal, muncesc zilnic dar situaria financiara e pe 0
In aceasta situatie mondiala n-ai cum s-o scoti la capat, cu atat mai mult cu cat suntem deja "cotropiti"(integrati UE) de interese straine invincibile; drepturile constitutionale nu mai conteaza absolut deloc, decat ca pretext pentru profitorii care stiu sa profite politic de conjuncturi favorabile.
Descrierea vietii tale imi pare ca un fel de calugarie in lume; sincer, ma minunez. De ce nu intri in manastire(mai ales ca nu prea te "trage" casatoria)?

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum;
Mi-a fost dor de tine, Demetrius. Deci Sfânta Taină a Cununiei, sfinČ›ită de Mântuitorul Hristos prin prezenČ›a Sa la nunta din Cana, e după unii un pogorământ.
E reciproc, Bucuriepedrum; iti dai seama ce "m-ai uns la inima"?

In privinta pogoramantului eu zic sa nu te ambalezi cu toate puterile atat de... "sus", nu te lasa pacalita; fac pariu ca n-a facut nici macar o cruce pe vinul ala abia "fermentat".
Daca era pogoramant atunci chiar El ar fi fost mire, insa tocmai pentru ca nu S-a lasat atras de "cununie" El este un perfect exemplu de urmat.

Ultimele doua taine, cununia si preotia, sunt la alegere, una din doua, fiindca cununia este o alegere de a trai omeneste(orizontal), iar preotia(calugaria) este alegerea de a trai dumnezeieste(transcendental).
Preotii de mir din BOR sunt casatoriti tocmai ca masura de "protectie a muncii" impotriva tentatiilor din mediul de lucru.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote