View Single Post
  #33  
Vechi 04.08.2009, 21:15:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit sfatul meu

daca pot da si eu un sfat din propria experienta , am trecut prin multe perioade de depresie crunta.. este o boala la fel ca oricare alta.. si intr-adevar niciodata pastilele nu m-au ajutat.. iesi cat poti de mult din casa, la orice ora iti vin gandurile "negre", fa plimbari lungi, priveste cu atentie in jur, Dumnezeu a creat o lume minunata (chiar daca noi oamenii ne incapatanam sa o pangarim cu murdariile noastre).. pe mine nimic nu m-a ajutat mai mult decat sa observ frumuseta lumii.. cerul nemarginit, delicatetea florilor, mirosul ierbii, cantecul pasarilor, zambetul unui copil, durerea mai mare a altor oameni.. toate m-au ajutat enorm sa ies din starile de depresie cand mi se parea ca nimic nu are rost..
a da.. si mersul la Biserica, chiar si cand nu e slujba, doar sa stau acolo intr-un colt.. sa ma rog (uneori ma tulbura galagia celor din jur care nu respecta linistea nici macar in Sf Biserica) dar de cele mai multe ori m-a ajutat..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote