View Single Post
  #13  
Vechi 08.03.2011, 22:49:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulPop Vezi mesajul
Ok, îmi pare rezonabil ce soluție propui, dar problema e că aproape zilnic mi s-ar oferi ocazia să calc postul... și atunci ce fac, îmi fur căciula?... Ăla nu mai e post când guști bucate de dulce de gura lumii...
Pe de altă parte, tocmai fiindcă am fost relativ discret și nu am făcut paradă că țin posturile, unii cunoscuți mă credeau vegetarian (fără să mi-o spună) și nu mică mi-a fost mirarea să văd cum ei se mirau că mâncam uneori carne... ei nu sesizaseră că eu evitasem carnea, brânzeturile și ouăle doar în zilele oprite (pentru mulți vinerea e ziua de mers la mici la iarbă verde).
Problema cu mersul la reuniuni s-a acutizat astăzi la sărbătoarea de 8 martie la care am refuzat să particip, fiind o zi de post aspru (doar pâine și apă seara), fiindcă am considerat că e mai ușor să nu merg la o masă decât să nu servesc nimic (!); pe de altă parte nici nu am voit să mint susținând că am alt program, pur și simplu am spus că refuz participarea fără să dau vreo explicație, ceea ce a atras antipatia colegelor.
Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare,cand eram in romania;la noi la serviciu se obisnuia sa se sarbatoreasca ziua de nastere a colegilor(sau onomastica),si se facea fara deosebire chiar si in post,ca sa nu nedreptatesti pe nimeni...
Acum,in cazul meu era mai simplu,caci eram mai multe femei pe acolo si multe dintre ele erau obisnuite cu ideea de post si chiar intrebau in colectiv cati suntem care tinem post si cam ce am dori sa ne prepare(ceea ce zic eu era destul de frumos).

Pt mine problema consta atunci in participarea in sine,muzica,galagie,rasete,bancuri,antren,voie buna-deh,atmosfera de chef...chiar daca aveam bucate de post,ma mustram ca trebuie sa particip la petrecerea lumeasca intr-o perioada nepotrivita, dar sarmanii sarbatoriti in martie si aprilie ar insemna sa nu-si sarbatoreasca niciodata ziua de nastere!

Eu as fi mai diplomata in colectivul dvs.in sensul ca nu as cauta sa le spun cu tot dinadinsul ca eu postesc,ci cum obisnuiesc sa spun cu alte cuvinte:"nu mananc carne in perioada asta"!Din simplu motiv ca postul este un act intim,intre dvs si Dumnezeu-ca pt El il tinem ;de aceea nu-i nevoie sa trambitam ca tinem post,cand tinem post...


Acum,cu colegii de lucru americani ii tare fain ca nu fac atata tam-tam cand este ziua lor,nimeni nu stie dinainte,doar te trezesti ca mentioneaza asa in treacat,iar de chermeze la serviciu nici n-au auzit;daca aduc vreo bomboana sau prajitura sa-i serveasca pe ceilalti,nu le-o indeasa celorlalti pe gat ci doar pun tratatiile intr-un loc si-i anunta pe ceilalti ca se POT SERVI!Cine doreste ia,cine nu zice merci si trece mai departe,nu EXISTA OBLIGATIE!
Fara drame,fara intrebari de ce nu,de ce da,dar cum,dar vai...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.03.2011 at 22:56:55.
Reply With Quote