View Single Post
  #14  
Vechi 08.03.2011, 23:33:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
4. O data ce se obisnuiesc cu tine, nu mai ai probleme de genul asta cu ei. La inceput e mai ciudat. Cat despre petrecerile de la lucru, ce te opreste sa mananci alune si sa bei un pahar cu apa?
Multi dintre noi luam postul ad-literam,tinand cu dintii stransi de interdictiile alimentare.
Sunt convinsa ca Paul care a initiat threadul,vorbeste despre neparticiparea la petrecerile de serviciu intr-un mod general...desigur ca s-o gasi pe la petrecere un pahar cu apa si o felie de paine singuratica,dar numai asta este esential in post?Poate ca dansul ar vrea sa foloseasca in rugaciune timpul petrecut la petrecere,poate vrea sa-L petreaca cu Cel pe care-L iubeste si cinsteste...in fine,eu am experimentat aceleasi dileme si pana la urma am ajuns la concluzia ca nu se poate participare la petrecere cu apa si paine,dar cu muzica,bancuri,barfe picante,glume fara perdea si rasete violente.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote