View Single Post
  #32  
Vechi 04.09.2011, 23:10:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Poti sa-mi spui care sunt aceste alte metode, pentru ca daca ele sunt curate, oneste, corecte...e OK. A[sta este forumul: un schimb de idei, uneori chiar contrarii...
E de apreciat acest mesaj echilibrat si temperat al tau, de de fiecare data s-a intamplat asa, iti spunema ce ti-am scris in mesajul precent, tu scriai un mesaj impaciuitor si peste putin timp se intampla acelasi lucru.
Perfect de acord cu tine, ca toti avem dreptul sa ne spunem parerile chiar sa discutam in contradictoriu despre cultul fiecaruia, dar nu poti fac un lucru: sa-ti impui cu forta conceptiile si credinta ta. Fie aceasta si din doua motive: pentru ca suntem pe un forum ortodox si avem cap de lista credinta ortodoxa, si in al doilea rand pentru ca credinta ortodoxa e cea adevarata si a ta gresita (ca tu nu crezi aceasta nu are importanta pentru un ortodox). Si mai e un lucru, trebuie sa argumentam pozitia noastra, nu sa o impui agresiv si jignind.

Acum sa-ti spun care sunt metodele, intodeauna acelasi, cel putin in discutia cu mine in unele mesaje (am remarcat asta in mai multe mesaje si ti-am si atras atentia):
Mai intai izolezi, spui ca nu reprezint ortodoxia, ca e doar parerea mea, ca doar o mica parte din ortodocsi cred asta.
Apoi discreditezi, de genul esti mai fanatic, faci parte din grupul impulsiv, deformezi adevarul, si alte ironii pe care le-ai mai folosit in alte mesaje.
Urmeza sfaturile, ce trebuie sa schimb, cum sa inteleg, ce spune de fapt ortodoxia si ce n-am inteles eu. Pentru asta cateodata faci o alianta tacita (cu vechiul nick vinerea 13 era cu Erethorn si Adriana) si dai exemplu ca si ei spun la fel si doar eu as spune prostii.
Daca mai e loc urmeza si adevarul penticostal.
Exact acest tip de mesaj pentru care ti-am atras atentia de vreo trei-patru ori pana acum.
Sper ca acum sa nu se mai intample.