View Single Post
  #6  
Vechi 17.08.2012, 12:43:38
grigoras gherase grigoras gherase is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2012
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
"Fii împacat cu sufletul tau si atunci cerul si pamântul se vor împaca cu tine. "(Sfântul Isaac Sirul)

As vrea ca fiecare sa imi spuna ce intelege din acest citat, cum il interpreteaza as vrea cat mai multe pareri daca se poate
Sufletul nostru fiind de natura divina se vrea,doreste,ca in orice moment sa fie liber de pacatul cel pamantesc.Constiinta morala este "softul"sufletului unde fiecare derapaj al nostru se inregistreaza in toata goliciunea lui.Sufletul nostru sufera pentru fiecare pata de pe constiinta noastra morala.Cu sufletul nostru nu putem dialoga,precum nici cu Domnul Dumnezeul nostru decat prin intermediul constiintei noastre morale.
Problema noastra este:o facem,o facem in mod regulat?Si ce inseamna "in mod regulat"?Nimic mai mult decat ca la cele trei rugaciuni din zi sa ne socotim la ce am savarsit si daca acestea au suparat pe Tatal nostru cel Ceresc.Poti oare sa te rogi si sa multumesti Domnului cand sti ca ai gresit?Evident ca NU.Si atunci ce trebuie facut?Cel mai la indemana este sa te marturisesti si sa ceri iertare Domnului in rugaciunea ta.El aude si negresit te va ierta,caci altfel ar fi un mincinos,iar noi stim ca El este credincios cuvantului sau:"Veniti sa ne judecam,zice Domnul.De vor fi pacatele voastre precum carmazul,ca zapada le voi albi,si de vor fi ca purpura,ca lana le voi face" (Isaia 1:18).
Marturisirea rapida la duhovnicul tau,negresit iti va sterge de pe constiinta pacatul si sufletul se va linisti.
Nu trebuie sa uitam ca "tineretea este starea de nebunie avietii omului",iar batranetea cea de reculegere,meditatie si revenire la "normalitatea dorita de Dumnezeu".Sa "imbatranim"mai repede spre mantuirea noastra,spre linistea sufletului nostru,spre impacarea cu Dumnezeul nostru.
Sa nu amanam sine die acest lucru caci nu stim cand "ca un fur in miezul noptii isi cere darul".
In concluzie:cunoscandu-L pe Dumnezeu,sti ce doreste,iar cunoscandu-L nu poti sa-L mai superi,caci bun fiind il iubesti cu adevarat,si cine vrea sa supere pe cel pe care il iubeste?


"Cred Doamne,ajuta necredintei mele:!
Reply With Quote