View Single Post
  #1  
Vechi 27.08.2008, 19:14:51
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Tot aud "sa ii slujesc lui Dumnezeu" "sa ii cant lui Dumnezeu" sau alte de astea.
Ma intreb eu oare are Dumnezeu nevoie sa ii slujeasca cineva?
Ce duce dansul lipsa de ceva?
Nu este Dansul cel care tine toate si a creat toate?
Sau doreste Dumnezeu sa il slaveasca oameni si ingerii?
Dansul doreste sa il iubim daca daca intelegem in adevar pe Dansul atunci nu se poate sa nu Il iubim.
(ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina).
Pai s-a vazut pe Tabor Slava lui Dumnezeu (de fiecare cat poate) la care nu se poate adauga ceva ca e infinita (fara de sfarsit).


Poate un imparat pamantesc bolnav de slava desarta are nevoie sa fie slavit sau sa ii fie cantat.

Dansului ii place sa il slujim slujind semenilor nostri - ca daca se face careva preot sau ierarh sau ce se face nu numai pentru propria sfintire se face nici pentru Dumnezeu ci pentru ceilati oameni.
In documentul de la Ravenna se spune ca "cel mai mare slujeste cel mai mult".
(sper sa nu va smintiti de ce o sa scriu aici).
Uimitor dar asa este.
Maica Domnului poarta grija sa se roage lui Dumnezeu pentru cine stie cate suflete (mi-e frica ca daca zic miliarde e prea putin).
Dumnezeu poarta grija de toti oamenii si toate fapturile si nu se simte lezat sau jignit de aceasta ba mai mult o face cu bucurie si dragoste.

In schimb eu sunt inchis in egoismul meu si port grija numai de propriile mele dorinte si pofte egoiste si de aia sunt in fundul iadului.:(
Reply With Quote