View Single Post
  #17  
Vechi 07.02.2010, 21:37:56
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Parintele Cleopa - daca nu ma insel - recomanda, ca fapta de milostenie, sa fie trecute pe pomelnicul de morti al familiei si cateva nume din cele pe care nu are cine sa le pomeneasca. Cu atat mai mult ar trebui sa fie aceasta; insa sa vorbiti cu duhovnicul, ca sa cereti binecuvantare.
Multumesc.
Si va rog mult, ca stiu ca aveti suflet mare, cine poate si isi aminteste atunci cand scrie pomelnicul pentru cei adormiti, sa pomeneasca si acest batran, care a iubit Biserica (Ortodoxa) si pe Dumnezeu, dar au hotarat altii pentru el unde si cum sa fie inmormantat.
Stau acum si ma intreb: oare chiar nu are nimeni nici un cuvant, daca sotia, care totusi ar trebui sa-si asculte barbatul, sau sotul, care ar trebui sa-si iubeasca si respecte femeia, hotaraste sa faca asa ceva? Nu stiu: Biserica, preotul, fratii lui de credinta? Nu se poate nimeni impotri intr-un fel acestui act de ura (ca altfel nu-l pot numi)... Am inteles ca ea ar fi spus: "Lasa ca daca n-ai vrut tu sa te "pocaiesti" viu si te-ai inchinat la "idoli" (Iart-o, Doamne ca nu stie ce zice), am sa te "pocaiesc" eu, mort." Oare poti converti pe cineva si dupa moarte?....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote