Subiect: Ochiul interior
View Single Post
  #7  
Vechi 04.05.2009, 11:21:53
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da... am vizionat documentarul. Astfel de lucruri in sprijinul carora se aduc dovezi stiintifice, biblice si istorice au rolul lor bulversant, hipnotic in manipularea mintii umane. Eu personal am renuntat de ceva vreme sa mai citesc, sa ma mai "informez" despre noile descoperi in domeniu si m-am linistit incet incet, mintea mea a inceput sa se curete de astfel de influente. Orice noua informatie are o influenta asupra psihicului si cu cat este mai elucubranta informatia, cu atat influenta este mai puternica. Daca citim deschidem o poarta catre cei care ne pompeaza astfel de stiri, de "noutati" si la un moment dat ne trezim subjugati de materialele lor, gandurile ne asalteaza si ne tarasc cu scopuri precise in locuri deja "aranjate" special pentru mintile noastre. Parerea mea este ca toate aceste materiale au un scop bine delimitat. Nu stiu daca e bine sa le ignoram in totalitate dar macar sa stim ca au putere asupra psihicului nostru. Se urmareste "armonizarea" (ca tot este un termen la moda) gandirii noastre cu un tel pe care inca nu-l cunoastem dar cu timpul prin canalizarea, prin directionarea schemelor noastre de gandire, il vom percepe. Cred ca ar trebui sa fim foarte atenti la ce citim, la starile pe care ni le induc materialele citite, astfel incat sa nu cadem victime ale manipularii subtile care nu doreste sa avem discernamant ci ne doreste sa fim doar masa de manevra. Eu cred ca discernamantul este doar in Hristos.
Imi cer scuze daca am divagat prea mult, poate m-am indepartat de la linia mesajului pe care vroiam sa-l transmit si anume sa cercetam cu luare aminte tot ce "introducem" in "sistemul" nostru, fie mancare, bautura, lectura, dispozitii si stari ca toate acestea odata ajunse in noi dau reactii peste reactii.
Reply With Quote