View Single Post
  #18  
Vechi 27.08.2007, 16:42:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa
Anita, eu m-am spovedit insa nu m-am spovedit cred eu asa cum trebuie, imi era foarte rusine(prima oara in viata m-am spovedit acum o luna, iar a doua oara in postul sfintei Marii...am spus tot, dar am uitat unele lucruri si am folosit un indreptar de spovedanie a doua oara, dar am multe pacate de spus...fac si mi aduc aminte de altele pe care nu le am spus...m-am simtit foarte bine dupa prima spovedanie, f. f. f. usurata, insa la a doua mi a fost rusine sa spun ceva si nu m-am mai simtit la fel de bine.
Am fost oprita de la Sfanta Impartasanie 6 luni si am canon...tare mult imi doresc sa ma impartasesc...
Ma rog la bunul Dumnezeu, sa ma ierte, sa nu ma pedepseasca pentru pacatele mele, si sa puna ineput bun vietii mele!
Cand ma rog ma mai linistesc...
Imi pare rau ca am fost...acolo...imi pare rau pentru ca am fost atat de pacatoasa...si ma gandesc ca trebuie sa platesc pt. pacatele mele...dar ma rog sa nu ma pedepseasca...sa ma ierte...Bunul Dumnezeu.
Ei vezi, tzie tzi-a fost rushine shi nu l-ai spus, iar mie gandul care-mi tulbura inima imi spune mereu ca de rushine n-am spus un pacat urat pe care l-am facut in copilarie... shi de aici ne vine tulburare, ca ni se pare ca unele nu le-am spus, altele le-am spus, nu mai shtim daca ni-s iertate, care din ele, altele ce statut au, ca nu le-am amintit, fie le-am omis voit, fie le-am uitat shi ni le-am reamintit peurma, nu mai stim cum este, dar shtiu ca daca te-ai spovedit Dumnezeu itzi iarta o serie de pacate, shi itzi tzine tot El din pacate daca ai multe, astfel incat n-ai cum sa-l insheli pe Dumnezeu, dar sigur itzi iarta cele marturisite... dar nu-i exclus sa-tzi ierte shi din cele nemarturisite... dar daca crezi ca scapi de unele prin nemarturisire este in zadar, fiindca te auto insheli shi daca totushi o faci ca sa continui respectivul pacat, ca de aia l-ai omis, atunci e jale, deci trebuie indiferent cat de mult sau putzin spui, obligator trebuie sa nu mai faci nici un pacat, sa te straduieshti sa nu le mai faci, spus sau nespus pana cand te eliberezi definitiv de patimi, shi sa te shi pazeshti sa nu cazi in altele, asha mi se pare mie... tu chiar daca de exemplu ai fi mut shi nu ai shti scrie, shi ai merge la spovedanie, s-ar considera ca tzi-ai marturisit toate pacatele, dar daca le mai faci, spune Chiar Domnul ca se poate sa tzi se intample sa itzi fie mai rau... deci conditzia dupa spovedanie este sa nu mai faci pacatul, Dumnezeu poate ca neuitandu-se exact la ce ai spus, inregistrandu-te shi bifand asta spus, asta nespus, nu-i exclus insa s-o faca altzii... ci Domnul shtiind ca te-ai pocait, tzinand cont de smerenia ta shi intoarcerea ta se fericeshte ca tzi-ai marturisit pacatele cele mai grele care te apasau pe inima shi conshtiintza shi eshti gata sa incerci sa nu mai pacatuieshti in niciunfel... Uneori te intreaba duhovnicul daca ai facut aia shi aia, alteori marturiseshti tu...

Dar shie eu m-am spovedit prea putzin, de cateva ori intr-o viatza, ca le pot numara pe degete, ca pe vremea dinainte de 89 nu se prea obijnuia, dar ce imi pare rau este nu ca am spus multe sau putzine, ci ca nu am reushit sa-mi para rau, sa sufar suficient, sa ma smeresc, ci le spuneam cu falsa smerenie, cu trufie, sau doar ca, nici nu mai stiu acum, dar parca le ziceam ca shi cum eu ash face un mare lucru pentru cineva, meritand un premiu, shi nu in ideea ca o fac pentru sufletul meu, pentru izbavirea din suferintza inimii shi cugetului... dar principalul este ca dupa spovedanie si primirea iertarii sa nu mai faci niciunpacat daca se poate, si sa nu te mandreshti... iar cele nespuse ca sigur vor fi shi din acelea, te vor chinui amarnic dar shi alea te vor chinui tot pentru indreptarea ta... dar n-are rost sa fi sadic cu tine shi sa nu marturiseshti pentru chin shi indreptare ci trebuie sa ceri milostivire shi sa spui cat mai mult sa nu ajungi sa te autochinuiseshti din omitere voita sau nevoita... eu mi le-am pus pe hartie uneori, dar uneori am mai uitat din pacate... oricum Domnul se uita la inima shi sfintzenia ta...
Reply With Quote