Subiect: Sa fie omorati!
View Single Post
  #34  
Vechi 04.08.2017, 10:09:46
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Am inteles,nu este vechi pentru ca evreii nu-i zic vechi.
Ei, glumeam si eu! Evreii nici macar nu folosesc termenul "testament", ci "Torah" respectiv "Tanakh"

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Nu modifica nici o porunca caci cele 10 porunci sunt temelia pe care se Hristos va aduce legea harului(adica sa implineasca).Daca esti putin atent nici macar aceea cu ziua de odihna nu se modifica caci accentul cade pe cinstire ,nu pe zi.Ziua e doar un timp,o perioada din saptamana in care sa aduci cinstire lui Dumnezeu.
Ei, nu e chiar asa. Ce s-ar intampla daca un grup de ortodocsi s-ar decide ca sambata sa tina liturghia, iar duminica sa lucreze. Nu s-ar numi ortodocsi de ziua a saptea? N-ar iesi cu scandal? In realitate in literatura teologica exista o multime de pagini in care se explica de ce duminica e ziua Domnului si nu sambata, ba e chiar preferabil sa nu fie sambata. Nu degeaba Ioan Hrisostomul zice urmatoarele in Omilia I (Contra iudeilor) in sectiunea a VIII-a, paragraful I:

"Daca cineva dintre voi, fie ca sunteti de fata ori nu, va merge la sarbatoarea trâmbitelor, sau va alerga la sinagoga, ori va merge la mormântul Matroanei, ori va lua parte la postire, ori se va bucura de sabat, ori va tine oricare alt ritual iudaic mare sau mic, chem cerul si pamântul ca marturisitori ai mei ca eu sunt nevinovat de sângele vostru, al tuturor."

Adica e voie sambata sau nu e voie? Dar pana la urma problema mea nu era daca s-a modificat sau nu porunca a IV-a. Puteau, din partea mea sa se modifice toate. Ideea e ca s-au pastrat, la fel cum s-au pastrat multe alte lucruri din religia iudeilor, asa ca distinctia dintre vechi si nou devine cam confuza.

Imi pare rau ca a trebuit sa citez din acest Ioan Hrisostomul mai ales ca nici nu-si incepe bine discursul ca ii si face pe evrei "vrednici de dispret" si cu "gatul teapan" zicand de asemenea ca "au inceput sa se inrudeasca cu cainii". Nu e prea bine sa-i judecam pe oameni in functie de nationalitate sau rasa, dar eu zic sa nu-l judecam prea aspru pe acest autor deoarece n-avea omul de unde sa stie ca in virtutea unor idei ca ale sale aveau sa sfarseasca intr-adevar ca niste caini cu gaturile tepene vreo cateva milioane de oameni prin statiuni de vacanta precum Auschwitz sau Dachau. Mai bine nu ma uitam peste omilia astuia, ca mi se face rau.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Daca nu erau autentice ar fi fost respinse de contemporanii care stiau adevarul si in nici un caz nici un om n-ar fi fost dispus sa moara pentru o minciuna.
Pai cu Apocalipsa a fost o treaba complicata. Nu degeaba Eusebiu din Cesareea in "Istoria bisericii", cartea a III-a, capitolul 25, paragraful 4 spune urmatoarele:

"[...] Apocalipsa lui Ioan daca vrem, aceasta din urma fiind - dupa cum am spus - respinsa de unii, dar de altii fiind primita intre cele recunoscute".

In paragraful urmator acelasi autor spune acelasi lucru despre Epistola catre Evrei. Asa ca lucrurile nu au fost atat de simple.

Avem uneori impresia ca doctrina, canoanele si practica liturgica ortodoxa s-a constituit prin buna intelegere a unor episcopi care aveau un comportament de sfinti. Nici vorba. Primul sinod ecumenic a fost rezultatul unui scandal iscat in biserica datorita unui episcop pe nume Arie. Pana la urma factorul politic a rezolvat scandalul, mai precis imparatul Constantin cel Mare care la momentul respectiv nici macar nu fusese botezat a convocat acest sinod care a dat castig de cauza religiei majoritare. Ironia sortii face ca tocmai acest Constantin sa fie botezat pe patul de moarte de un episcop arian, Eusebiu de Nicomedia, lucrul acesta fiind o dovada ca tot sinodul fusese de fapt o manevra politica a imparatului care viose sa-si consolideze puterea prin alianta cu o forta ce avea capacitatea de a domina prin ideologia sa populatia imperiului. Punctul culminant al scandalurilor din biserica oficiala il constituie probabil al doilea sinod de la Efes din anul 449, numit pe buna dreptate "sinodul talharilor" in care episcopii s-au luat de gat la propriu unii pe altii iar unul dintre ei se pare ca a murit la scurt timp dupa aceasta din cauza bataii suferite. Am auzit ca unii dintre ortodocsi numesc sinodul acesta recent de la Creta "sinodul talharesc". Nici nu se compara cu dezastrul ce s-a produs in 449 la Efes. Prin urmare, ortodoxia nu s-a cladit prin armonie, ci prin razboi. Iar in razboiul acesta au invins cei mai puternici, cei care au reusit sa se alieze cu puterea politica a vremii. Dar iata un caz mai recent de razboi in Biserica:

https://www.youtube.com/watch?v=o50n...B159D&index=19

Si ca sa revin la topic, incepand cu secolele XIV-XV puterea politica si cea religioasa s-au deconectat treptat, lucrurile culminand in perioada iluminista cand pentru prima oara au aparut legi care consacrau separatia statului de Biserica. In conditiile acestea, practici precum uciderea cu pietre a homosexualilor sau prostituatelor nu isi mai au locul intr-un sistem legislativ modern. Si de aceea cred ca am dreptate cand spun ca statul este principala forta care poate ingradi abuzurile Bisericii. Din pacate insa, la noi, lucrul acesta nu prea se intampla. Biserica si chiar oamenii ei se imbogatesc pe spinarea contribuabililor, Biserica e singura institutie care nu trebuie sa-si raporteze veniturile obtinute, singura institutie a carei situatie contabila e la fel de incurcata precum caile Domnului si cred ca s-ar face un mare bine daca toate cultele din Romania ar avea statut de organizatii nonguvernamentale la fel ca, de exemplu organizatiile pentru protectia animalelor sau pentru ajutorarea copiilor cu boli incurabile si la fel ca si acestea sa-si faca singure rost de fonduri, sa fie vizitate periodic de fisc, sa raspunda in fata legii si sa inceteze astfel de a mai parazita societatea. Probabil ca in viitor asa se va intampla. Pana atunci insa, mai asteptam.

Last edited by Krautrock; 04.08.2017 at 10:39:58.
Reply With Quote