View Single Post
  #64  
Vechi 25.07.2021, 06:14:29
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Demetrius , asa este. Insa postarea mea se refera la faptul ca Dumnezeu , desi ne iubeste nespus - "Eu nu voiesc moartea pacatosului" ii respecta acestuia o infricosatoare libertate, aceea de a nu Il iubi, de al renega, de a face rau pana la masura de a face rau lui insusi. Si mai mult decat atat continua sa il iubeasca pe pacatos , ii lasa bucuriile lumii acestia si il asteapta. Ce dovada de iubire mai mare poate exista? Sa nu intelegem ad literam cuvintele lui Paul Evdochimov ca si protestantii ci sa intelegem ca atunci cand a spus ca nu are puterea de a-l sili pe om ca sa Il iubeasca se refera nu la neputinta ci la masura nemasurata a dragostei lui Dumnezeu pentru om si anume A NU VREA SA IL SILEASCA PE OM SA IL IUBEASCA.
Faptul ca nu-l sileste pe om demonstreaza iubirea lui Dumnezeu pentru om, insa nu-i o iubire umana, nu-i o simpatie, o pasiune, ci e Vointa Lui ce nu poate fi invinsa, Care se va implini la vremea sa.
Pana la urma Voia lui Dumnezeu se va implini si omul va fi fericit!
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Da. Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, sau cum spune Paul Evdochimov nu violenteaza constiinte. Il lasa pe om sa traiasca voia sa , dupa intelegerea sa chiar daca i-a dat omului capacitatea de a-si depasi atat propria intelegere cat si propria natura limitata prin Harul lui Dumnezeu. Nu vrei sa te depasesti pe tine insuti? sa vi la Adevar, la viata si la fericire? Foarte bine, nu te fortez, te astept si te iubesc.
Tu inchei mai frumos ca Paul Evdochimov; eu am gasit mai multe inconveniente in spusele lui, dar poate a fost tradus incorect de google (!?!?!?).



Citat:
PS. Demetrius Unde e Cristian? cristiboss
Observ cu parere de rau ca din aprilie n-a mai postat. Mai mult nu stiu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote