View Single Post
  #24  
Vechi 07.01.2012, 23:59:20
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Dumnezeu nu va da niciodata Harul sau celor ce nu vor sa Il primeasca. Nu vorbim de un om care nu il cunoaste ci de un om care nu vrea nici in ruptul capului sa il cunoasca dupa cum s-a expirmat in pimul post cea care a initat topicul. "P.S: Nu vreau sa incurajez in nici un fel ateismul, ci doar ma gandesc la o portita de scapare pentru cineva care nici in ruptul capului nu vrea sa creada." Acestea sunt cuvintele ei din primul post. Deci vreti sa imi spuneti dvs acum ca Dumnezeu da Harul sau si celor care nu vor nici in ruptul capului sa creada in El? Un om care nu vrea in ruptul capului sa il cunoasca si sa creada in El , face fapte bune rational din fire omeneasca, nu din Harul lui Dumnezeu. Insa Dumnezeu care este bunatatea desavarsita are mila si pentru acesti oameni care in ruptul capului nu vor sa creada in El. Insa cu mantuirea, sau cu Harul Domnului eu zic sa va mai ganditi.
Pai poate acel om nu intelege f bine ce e cu Hristos si biserica ,e mai mult o lipsa de informatii .
Iata ce spune Hristos,in concluzia fericirilor de pe munte :"NU cine imi zice Doamne Doamne,ci cel ce face voia Tatalui Meu care este in ceruri,acela se va mantui "
Deci Hristos nu trebuie cunoscut explicit ,ci poruncile sale trebuie cunoscute si indeplinite.
Eu n-as garanta la judecata ca acel om, care noi il numim necredincios nu se va mantui inaintea mea.Caci i se va zice: < am fost bolnav si ai venit pe la Mine >. Asa cum face el cu batrana aceea acum. Daca intradevar o face din toata inima ....Dar eu,noi,cu ce ne vom lauda? La ce ne a folosit credinta? cati batrani am ajutat? cati flamanzi am ospatat?Cati oameni tristi am vizitat? Si faptele care le am facut le am facut din toata inima,sau ca unu care asteapta sa fie vazut de oameni,si astfel sa isi ia rasplata?

Last edited by iustin10; 08.01.2012 at 00:08:30.
Reply With Quote