View Single Post
  #19  
Vechi 17.05.2017, 00:44:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La un moment dat am avut sansa ca sa vad o Conferinta la care predicatorul venise in blugi si in geaca de culori tipatoare.Care intentionat a venit asa, ca sa ne castige pe cat mai multi. Am mai amintit de el la un moment dat aici pe Forum.Un om care mi-a lasat o amintire de nesters asupra mea.
!
Nu e rău cum pui tu problema in privnița activităților din jurul parhoiei în care măcar un prof. de religie s-ar putea implica mai ales că profii de religie înainte de a lua binecuvântarea să predea își iau angajamentul să participe la misiunea Bisericii.

Dar asta cu cămăși și geacă de culori țipătoare e prea mult, parcă menționa un user pe la un topic despre ținută că nu te poți prezenta în Biserică în sandale, pantaloni scurți și cămașă hawaiană.
Nu sunt adeptul măicuțelor care în loc să-și vadă de mânăstire cântă pop rock la talent show-uri sau a unor manifestări de tip Klaus Kenneth.

Nu cred c-ar trebui să vină preotul îmbrăcat în moș crăciun la predică pentru a fi o prezență inedită.

Neoprotestanții fac de toate în numele unei ”libertăți a duhului” care se întinde după voința lor iar catolicii au expus haina monahala în Italia în numele unui rating artificial și viclean.
Asta cu ținuta în negru care sperie au mai exploatat-o unii medici pe la antena 3 după colectiv, cică sperie bolnavul dacă vine preotul la căpătâi să-i dea împărtășania îmbrăcat în negru dar le-a tăiat-o pr.Calistrat într-o predică, că doar n-o fi să vină preotul îmbrăcat în scafandru ca să dea împărtășania.

La carnavale iarăși trebuie văzut dacă nu se intră în contradicție cu epistolele Sfântului Ioan Gură de Aur și ale altor Părinți care n-au fost de acord cu mimi și oameni care poartă măști, se strâmbă, nu cred că e creștinesc vopsitul copiilor pe față cum se întâmplă pe la Halloween chiar dacă e un alt carnaval.

În altă ordine de idei Părintele Teofil Părăian spunea că nu poți să ceri unui copil să meargă cu pas de adult, iar un copil poate fi dus o săptâmână la Biserică, una nu dacă nu rezistă și că nici el în copilărie nu înțelegea mare parte din slujbă și nu era atent la ce se cântă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.05.2017 at 01:13:44.
Reply With Quote