Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #98  
Vechi 03.05.2019, 11:47:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Inteleg. Tatal este Dumnezeu omnipresent, Duhul Sfant este lucratorul, iar Fiul este esența lui Dumnezeu întrupată în om. La asta se refera trinitatea.*

Însă ceea ce spun eu e ca Dumnezeu e mai mult decât 3 e de fapt 7. Iar pentru a ajunge la acest 7 trebuie sa înțelegem un lucru esențial, si anume "uraciunea pustiitorului" ~ fiul pierzaniei ~omul păcatului ~ tatăl minciunii* de care se vorbește în Daniel, Evanghelie si epistolele lui Pavel.


*Biblia. 2 Tesaloniceni 2:3-4
[3]și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,
[4]potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

1. Care e templul lui Dumnezeu?* Corpul uman al lui Mesia. "distrugeti acest templu si a 3 a zi il ridic"

2. De ce se numește "tatăl minciunii"?
*Pentru a intelege acest aspect trebuie sa intelegem Facerea. Dumnezeu l a creat pe om după chipul Său : Bărbat- Femeie. In cap.2 avem dihotomia din Eden dintre Adam - Eva pe de o parte si Dumnezeu - Șarpe (nachash - stralucitor) pe de alta parte . Adică Șarpele o seduce pe Eva iar Dumnezeu il trage la răspundere pe Adam. Iar dacă Dumnezeu este iubire atunci șarpele ce este? Eros. Asta nu aveau voie să "mănânce" - sex. Pentru ca imediat dupa ce au mâncat din pom nu și-au acoperit gurile ci organele sexuale. Cu alte cuvinte au căzut din iubirea divină a Tatălui* (Agape) si au intrat în eros ~iubirea sexuală a Mamei. Asta a făcut Șarpele, a uzurpat dreptul Tatălui, dându se un "tată" fals, de aceea se si spune că adevăr nu se află în "el" .
*Și așa cum Dumnezeu este iubire iar Șarpele(soția Lui) sexualitate, la fel si noi oamenii suntem creați după chipul lor. Barbatul cauta sexualitatea femeii, să fie stimulat sexual de ea, iar femeia cauta iubirea bărbatului, să fie ținuta în brațe, mângâiată, răsfățată si iubită.

3. De ce trebuie "omul fărădelegii, fiul pierzării" să se așeze în Templul lui Dumnezeu?*
Asa cum din Adam, Eva a fost făcută din coasta lui, trup din trupul lui sânge din sângele lui, asa si consoarta Tatălui, Lucifer (Mama) trebuie sa vina in Templul (trupul) Tatălui pentru a fi una în spirit.
"Il va nimici cu strălucirea venirii sale" adică îi va revela ei ca ea e femeie si ca răzvrătirea ei de a se da bărbat este un păcat.
" îl va ucide cu suflarea gurii Sale" - prin cascare* expira răul acumulat spiritual.

4. potrivnicul care se înalță mai presus de tot ce se numește „Dumnezeu” ~ Dumnezeu fiind Bărbat - Femeie, potrivnicul reprezentând homosexualitatea, Ea fiind în spirit femeie dându se bărbat, tot de un bărbat e atrasă promovând homosexualitatea. La Daniel se specifică asta, ca nu are atracție fața de femei ...

5. Ea apare în scriptură dar este tăinuită:

Biblia. Isaia 47:7-8,10
[7]Tu ziceai: ‘În veci voi fi împărăteasă!’ și nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârșească.
[8]Ascultă însă acum, tu, cea dedată plăcerilor, care stai fără grijă și zici în inima ta: ‘Eu, și numai eu, nu voi fi niciodată văduvă și nu voi fi niciodată lipsită de copii!’
[10]Căci te încredeai în răutatea ta și ziceai: ‘Nimeni nu mă vede!’ Înțelepciunea și știința ta te-au amăgit, de ziceai în inima ta: ‘Eu și numai eu.’

"Nimeni nu o vede" - acest mesaj este clar adresat unui spirit. Dumnezeu este spirit si s-a revelat ca bărbat în scriptură vorbind către alt spirit feminin numind-o adversar.
Dacă observăm în lume femeia este mult mai* subtilă, mai vicleană capabilă de a testa de a seduce si ispiti.

Si in momentul in care omul pierzarii va fi nimicit atunci Dumnezeu va fi deplin Bărbat și Femeie astfel cele 7 spirite fiind în armoniei El fiind Capul oricărei domnii si stapaniri...

*Biblia. Apocalipsa 3:1
[1]Îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: ‘Iată ce zice Cel ce are cele șapte Duhuri ale lui Dumnezeu și cele șapte stele: «Știu faptele tale: că îți merge numele că trăiești, dar ești mort.
deci Treimea este defapt...septime?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote