View Single Post
  #4  
Vechi 19.12.2014, 11:08:39
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

^
frumoase amintiri aveti,zau asa :))

pe mine m-a impresionat cel mai mult Manastirea Afteia,prima data am ajuns acolo cu putin timp inainte de bacalaureat,practic eram satula de atata invatat,asa ca atunci cand s-a ivit ocazia sa plec in pelerinaj nici n-am mai stat pe ganduri...adio carti si caiete pt. cateva zile.

in primul rand,la Afteia se simte MULTA RUGACIUNE,MULT HAR,mai ca te imbeti...si multa liniste.manastirea e foarte retrasa,am mers pe jos de la autocar pana la ea cam 30 min,dar ma tot opream si faceam poze,peisajul era superb. era inceputul verii,cald,soare,batea vantul,totul frumos si pustiu,apoi apare si manastirea.nu e foarte mare,dar e foarte frumoasa. faptul ca e retrasa cred ca ii da un mare avantaj. chiar am observat ca la manastirile mari,cunoscute si foarte vizitate nu se simte harul de la Afteia si ma gandesc ca vina o purtam noi,pelerinii. ne ducem la manastire in cautare de liniste,de retragere,de mai multa rugaciune,cautam sa-l simtim mai aproape pe Domnul,dar aducem cu noi si neliniste pt. calugari.asa cum zicea staretul Dionisie de la Colciu,acum monahii scurteaza programul de rugaciune ca sa poate sa slujeasca mirenilor.

calugarii de la Afteia sunt foarte smeriti,parca toti sunt sfinti,ne-au primit cu multa dragoste,mai ales Parintele Staret Ioan Paven care ne-a dat cruciulite si napolitane,ne-a tinut un cuvant de folos...vorbea foarte frumos,nu mai oboseam ascultandu-l...culmea e ca am gasit si inregistrari pe net cu predici de-ale dansului,dar nu mi-au mai placut asa mult.

a 2-a oara cand am fost acolo am avut ocazia sa petrec si seara acolo si sa mancam,ne-au dat mancare de post...dar era DELICIOASA,mi-am umplut de mai multe ori farfuria. n-as da ciorba aceea de pastai nici macar pe o pizza...si sunt mare amatoare de pizza.conditiile de cazare nu sunt asa de bune ca la alte manastiri,te invita parca sa te multumesti cu putin,dar il simti pe Domnul aproape si parca nu te mai deranjeaza salteaua veche sau ca WC-ul e afara.
tot de atunci am invatat sa-i privesc mai ingaduitor pe cei de la Oastea Domnului.Parintele Ioan face parte din OD si vazand ce calugar e,as zice chiar un SFANT,si mai ales ca si in autocar am avut ocazia sa stau langa o doamna tot din OD (am vorbit mult cu dansa,era f. bine ancorata in ortodoxie,o bucurie a fost faptul ca ea a mers de multe ori la Boian,in Ucraina,unde imi doresc sa ajung si eu...bucurie mare! imi povestea cum e acolo,iar eu nu ma mai saturam sa o ascult).
un alt lucru minunat de la Afteia e ca am cunoscut o familie cu 12 copii...Parintele staret ne-a zis:"Va dati seama?12 copii? asta e harul lui Dumnezeu".unde mai pui ca parintele a slujit inaninte sa se calugareasca chiar intr-un sat f. aproape de satul meu si practic cunostea mai toata zona .
las si link-ul unui articol despre manastire:
http://www.formula-as.ro/2010/921/so...a-cioara-12515
Reply With Quote