View Single Post
  #118  
Vechi 08.11.2008, 08:46:27
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Nu te supara, insa mi se pare deja ca aplici legea intr-un mod juric, inflexibil esti ravnitor ca Petru insa nu uita ca dupa discutia cu Pavel n-a mai impus taierea imprejur si paganilor. Litera ucide duhul este cel care da viata. Repet, cum raspundem la exigentele societatii?? sunt de acord ca trebuie sa ne rugam, insa sunt multi straini de rugaciune, ce facem, ii excludem?? Hristos a venit pentru cei pacatosi nu pentru cei drepti.
Nu ma supar. Nu am nici un motiv. Intra-adevar, unele legi le aplic intr-un mod aproape juridic. Dar numai legile care sunt valabile. De felul meu sunt un om foarte felxibil. Merg prin inchisori si stau de vorba cu detinuti. Eu vad in orice om un posibil mantuit, indiferent de pacatul pe care l-a savarsit. Dar cand este vorba de legile valabile ale lui Dumnezeu, cred ca este bine sa le aplicam asa cum sunt scrise. Spun asta, pentru ca am simtit in viata mea, ce inseamna sa faci exact ce spune Domnul.

Ca sa fiu sigur de o casatorie fericita, atunci cand am unele diferente de pareri cu sotia, mergem la Sfanta Scriptura si cautam in legea Domnului. Rezultatul este ca avem o casatorie care sporeste in dragoste. Pentru mine este una din dovezile ca legile Domnului, aplicate asa cum au fost scrise, aduc binecuvantari. Sunt unele legi pe care nu le inteleg prea bine. Dar am incredere in Domnul si in Cuvantul Sau.

Ca sa revin pe subiect: cred ca se fac prea putine eforturi pentru rezolvarea problemelor dintr-o casatorie si se ajunge prea usor la divort. Apoi, cu aceeasi usurinta, si nu stiu cu ce drept, se oficiaza casatoria persoanelor divortate.

Poate suntem considerati legalisti, dar cei care stiu ca nu au varianta divortului sunt preocupati de construirea unei casatorii fericite. Si, stiind ca acest lucru nu se poate fara Dumnezeu, credinta lor creste si familia este binecuvantata.
Reply With Quote