View Single Post
  #1  
Vechi 23.06.2011, 01:34:06
zack zack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit Daca aveti copii.....

Cateva sfaturi pentru parinti venite de la mine ( nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi la 19 ani dar ce o sa scriu mai jos o sa va prinda bine).
1. Supravegheati copii cand sunt la calculator sau instalatile un program care le interzice accesul la materialele xxx si alte chestii, oricum daca voi credeti ca aveti un copil cuminte si nu e cazul sa il supravegheati ganditiva ca si eu am fost un copil bun si linistit si am devenit oarecum dependent de chestii xxx.
2. Nu lasati copii mai mult de 1 ora la calculator, pentru ca risca sa devina dependenti de calculator.
3. Controlatile temele zilnic si faceti teme impreuna cu ei. Nu aveti timp de asa ceva? Sunteti obositi? Mai bine te uiti la tv nu ca isi face copilul singur temele nu? pai sa vezi ca nu si le face.. Daca nu aveti timp faceti rost de el ca deaia ati facut copii sa va ocupati de ei nu sa va uitati la tv.
4. Mergeti de cel putin 2 ori/semestru la scoala ca sa verificati notele si absentele. Cum? nu poti sa mergi pentru ca mergi la munca? pai sa vezi ca nu inteleg de ce atunci ai mai facut copii....
5. Nu ii lasati mult la tv pentru ca televizorul prosteste
6.Daca tot faceti sex asigurativa ca nu se aude in camera alaturata( nu conteaza daca e zi sau noapte ) si nu conteaza nici varsta copilului pentru ca copii mici nu is prosti. Multumim Doamne ca exista telefoane cu casti.
7. Daca tot trimiteti copilul la biserica de ce nu mergeti si voi parintii? aaa sunteti obositi? mai bine il trimiteti cu bunicii....... pai sa vedeti ca atunci cand mergeam cu parintii la biserica mergeam de fericit si cand trebuia sa merg cu bunicii nu vroiam sa merg, asa ca a murit bunicul si eu de mult timp nu mai merg la biserica.
8. Daca esti betiv si fumator dute si cumparati tu toate prostiile alea si nu mai trimite copilul pentru ca intr-o zi va ajunge ca si tine,un betiv si un fumator stricand banii cu nustiu ce curva... Si ajunge copilul sa te urasca.
9. Daca tot te certi cu socrii sau parintii tai sau ii ''injuri'' pe la spate in fata copiilor sa sti ca nici ei nu o sa te crute cand o sa fie mari .
Daca nu ai timp nici macar 2 ore/zi sa te ocupi de copilul tau si sa il ajuti la teme si alte chestii atunci nu inteleg de ce ai mai facut copii, si sa nu te miri ca copilul ajunge un ratat care nu te respecta.
Reply With Quote