View Single Post
  #36  
Vechi 08.01.2015, 20:17:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiu pe cineva care a tinut o dieta pe baza de pepene rosu. In 5 zile a inceput sa o doara stomacul, s-a oprit, s-a dus la doctor: ulcer.
Din cauza zahărului organismul nu și-a schimbat metabolismul după 3 zile, adică nu a intrat în ketoză. Persoana s-a înfometat 5 zile, nu a postit. Dacă ar fi postit nici foame nu i-ar fi fost, nici ulcer nu ar fi făcut.

De remarcat miile de oameni din întreaga lume care practică postul cu apă sau fără. Nu am auzit să se fi plîns vreunul de ulcer.

Citat:
Singura problema este ca sistemul digestiv nu este menit sa faca pauze asa lungi.
Cîndva omul mînca atunci cînd găsea hrană. La fel ca animalele sălbatice. Cele 3 mese pe zi de azi minim sînt o exagerare, nu ar trebui să fie o normalitate.

Citat:
Depinde ce job ai :P Daca esti medic, inginer, etc, incetinitorul poate costa scump!
Eu sînt inginer și mi-am făcut treaba. Da, depinde de job: un chirurg nu are voie să intre în sală dacă nu are capul limpede și mîna sigură, pe cînd un medic de familie ar putea să postească în paralel.

Citat:
Nu exista termenul de "detoxifiere" in biologie. Nu te ajuta cu nimic faptul ca nu mananci nimic inafara de apa o saptamana. Organele tale se ocupa incontinuu de detoxifiere, si nu au nici o problema in a face asta daca sunt sanatoase (adica sa nu bagi cateva sticle de vin pe zi in tine). Singurul lucru pe care probabil o sa-l simti o sa fie efectele unui placebo.
Da și nu. Otrava e eliminată căaltfel am muri, dar ce faci cînd depășește capacitatea de apărare a organismului? E depozitată, mai ales în grăsimi și mai ales în picioare. Eu am experimentat de fiecare dată acea senzație de ”febră” a picioarelor cînd am postit. Prima oară m-a ținut 2 zile, adică zilele 5 și 6, după care a încetat. Postul ameliorează procesul de detoxifiere, îl amplifică și este un fapt demonstrat.

Citat:
Pai de unde sa-ti iei fierul? Sau alte minerale, vitamine si nutrimente? Apa nu are destul... nici pe aproare. Lipsa de vitamina C iti slabeste imunitatea. Sunt multe lucruri care pot merge prost.
Singura problemă pentru sesiunile foarte lungi de genul minim 3 săptămîni e deficitul de potasiu din cîte am citit.

Imunitatea crește în acest timp. Celulele albe sînt generate în număr mult mai mare, osteoblastele la fel, tot corpul e în alertă pentru a fi cît mai sănătos spre a supraviețui cît mai mult pînă găsește hrană. Simțul mirosului devine mai puternic, mintea e mai clară etc.

Citat:
Cum am zis mai sus, corpul se curata incontinuu, cu exceptia exagerarilor.
Urina devine mai închisă la culoare și miroase mai urît. Sinusurile secretă o cantitate enormă de mucus. La cei mai grași pielea devinde unsuroasă. Limba se încarcă și redevine curată cînd curățenia e gata, semn că postul se poate încheia.

Citat:
Fiecare dupa cum este construit. Probabil ti-ai obisnuit corpul bine.
Eu sînt genul extrem de slab și totuși am reușit să fac asta fără să ajung la spital și fără efecte secundare nedorite. Din contra, am scăpat de unele probleme pentru care medicii nu m-au ajutat.

Citat:
In concluzie, solutia nu este sa nu mananci deloc, ci sa mananci mai putin, si sa faci miscare fizica.
Concluzia e bună, dar și posturile sînt bune. Atît timp cît știi cum...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote