Subiect: Nasii
View Single Post
  #8  
Vechi 06.02.2016, 17:26:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mihnea, multumesc pentru raspuns.

1. Da, sunt o persoana foarte sensibila si cu simtul dreptatii.

2. Nu poti sa compari preotul cu nasii.

3. Eu spun ca nu poti totusi sa separi un cuplu, mai ales unit in fata lui Dumnezeu.
Tu cand inviti pe cineva la tine (la masa sau altceva) spui: "sa vii nu mai tu, sotia, sau sotul sa nu vina!"
Poti sa spui cuiva: as vrea sa fii numai tu nas/nasa, dar sotul/sotia nu? De ce ai face-o?
Eu una n-as putea si n-as face-o.

La mine in certificatul de botez este trecuta numai nasa mea. Si asta am observat abia tarziu, cand m-am casatorit si mi-a trebuit actul, si am fost foarte surprinsa. Totusi pentru mine si sotul ei a fost nas. Eu asa l-am considerat si asa l-am numit.

La noi este la fel. Sotul meu se ocupa si el de finutul nostru. Nu stiu daca scriptic suntem trecuti amandoi sau nu.

Chiar nu inteleg cum se poate concret ca numai unul din soti sa fie nas.
Este ca si cum de ex. numai unul din soti ar adopta un copil.
Cum se face practic separarea si diferenta - unul e nas si altul nu?

Ah, daca totusi vrei un nas singur, atunci ia pe cineva necasatorit. Dar si acela candva se casatoreste...

Si de ce totusi numai o singura persoana trebuie sa fie nas? Care este explicatia?

4. Intrebi de ce parintii spirituali trebuie sa fie precum cei biologici. Dar de ce nu? Fiindca in caz extrem ei pot fi noua familie a copilului. Stiu, exista si copii care au un singur parinte. Asta nu este cazul normal si bun si recomandabil.
Plus ca un cuplu casatorit ofera o mai mare garantie in credinta.

Ca sa-ti raspund la celelalte intrebari:

a. Un preot este preot numai daca este casatorit (la ortodocsi). Vine cu preoteasa la pachet. Si ea are un anumit rol in parohie. Si este bine sa fie, daca este una buna.
b. Asta cu consortul/consoarta in familiile regale...Stiu de unele tari in care exista/a existat prin consort care nu a fost niciodata rege.
Dar depinde de sotie. Unele regine/imparatese si-au tinut sotii pe pozitie egala. Din iubire. Vezi Victoria, Maria-Theresa de Austria, etc. In ultimul caz i-a oferit tronurile unor tari din "subordine".
Unii consorti nu s-au simtit bine in aceasta postura (vezi Danemarca, Olanda ).
Printesele noilor regi sunt insa considerate regine si au atributii destule.
Repet, depinde de sot/sotie.
c. un preot il consider impreuna cu sotia lui (daca are). Si atunci atributiile se impart.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote