View Single Post
  #33  
Vechi 10.12.2014, 18:40:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Din ce stiu eu, Biserica Catolica accepta teoriile conform carora universul nostru a aparut in urma Big Bangului, la fel cum accepta si evolutia, considerand ca nu exista vreo incompatibilitate intre acestea si invatatura crestina.
Nu are importanta pentru ortodocsi ce spune Papa, BC, Dalai Lama sau altcineva. Noi spunem ca BC spune o gramada de alte lucruri gresite.
Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Tot din ce stiu, Biserica Ortodoxa Romana nu a adoptat pozitie fata de aceste probleme, nu a spus ca e bine asa sau altfel, lasand aceste aspecte la interpretarea credinciosilor. Cu alte cuvinte, e bine si-asa, si-asa.
Aici nu e chiar asa. Biserica nu adopta pozitii despre orice, nu a adoptat o pozitie nici daca leul are patru picioare sau nu. In primul rand nu adopta pozitii despre invataturi sau teorii care sunt in afara Bisericii (iar evolutionismul si celelelate sunt teorii de acest fel). In al doilea rand nu ia atitudine decat in cazul in care sunt lucruri ce tin de invatatura de credinta si care au o influenta in Biserica. De exemplu daca zece oameni sustin ceva gresit nu-i va baga cineva in seama. Arie de mult timp sustinea arianismul, abia cand a adunat mai multi adepti s-a tinut un Sinod.
In acest caz evolutionismul si alte teorii contravin Facerii, adica a ceva Revelat. Daca o mare parte din credinciosi (sau cativa ierarhi) ar sustine evolutionismul teist si ar exista dispute cu cei ce susitn Facerea atunci s-ar discuta in Sinod despre asta. Dar in Romania aproape nimeni nu sustine asa ceva, era un preot care a plecat in Australia si probabil mai e un teolog. iar printre cedinciosi doar pe acest forum am intalnit cu susprindere cativa credinciosi care credeau in evolutionismul teist.

Last edited by catalin2; 10.12.2014 at 21:46:56.
Reply With Quote