View Single Post
  #1  
Vechi 13.01.2011, 15:44:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit de ce va e teama in lume ?

apropo de subiectul "Dumnezeu ,Tata grijuliu cu copiii Sai!", deschid alt subiect. de ce va este cel mai tare frica in lumea asta ? in afara faptului ca ne este la toti frica sa nu ne mantuim si sa ajungem in iad..... si stiu ca in mod normal trebuie sa mergem cu incredere in Dumnezeu, ca totul va fi bine, ca are grija de noi si ca ne protejeaza, dar banuiesc ca fiecare om are temerile lui, mai multe sau mai putine.

pe mine ma infioara cand vad atatea crime, batai, violente, furturi, violuri .... ma debusoleaza total.... mai ales cand vad ca au de suferit copii, batrani, atatia oameni nevinovati ... parca iti e frica sa iesi si din casa, ma gandesc cu groaza ca peste vreo cativa ani tre sa las copiii sa mearga singuri la scoala, sa se joace singuri afara, sau sa se duca cu colegii lor undeva la plimbare sau un suc, cand stiu atatea cazuri de disparitii, de furturi de copii, de accidente cauzate din teribilismul altora....

deci cel mai tare mi-e frica de :
(si sper sa nu se aplice ca de ceea ce te temi, de aia nu scapi) :

- pierderea (dispartie, moarte) vreunui copil.
- pierderea (disparitie, divort, moarte) sotului.
- daca stau bine si ma gandesc, cred ca e cam atat ... daca mai gasesc ceva am sa mai scriu si alte temeri.

adica Doamne fereste de tragedii precum de cutremure, inundatii, boli, accidente, astea se pot intampla oricui, mergem inainte cu speranta ca Dumnezeu are grija de noi si ne protejeaza. un om poate ramane, fara o mana, fara un picior, fara un ochi, paralizat, fara casa, fara bani, daca ne pastram speranta putem iesi si trece, mai greu sau mai usor, dar intotdeauna cu ajutorul lui Dumnezeu, si peste astfel de tragedii. dar sa ne fereasca Dumnezeu de moartea sau indepartarea celor dragi de langa noi, cred ca e cea mai grea si dureroasa experienta posibila. eu tin foarte mult la familia mea si vreau sa o mai maresc chiar, si imi doresc sa ii am pe toti alaturi toata viata, oricat de greu ne-ar incerca viata.
Reply With Quote