View Single Post
  #16  
Vechi 22.02.2011, 12:12:53
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
În prealabil postat de Dumitru73
"de se va stradui cineva, de dimineata si pana seara, poate ajunge la masura dumnezeiasca" - nu mai stiu autorul.



Parca zicea ca ...pana seara (sau in trei zile?) poate sa redobandeasca Duhul Sfant. Nu mai stiu nici eu unde am citit asta.

Oricum, important este sa intelegem ca intoarcerea la Dumnezeu este posibila oricand si fara eforturi ascetice. Dumnezeu ne iarta si ne primeste imediat, insa pleaca de la noi daca-L alungam prin comiterea de infractiuni.

Era o istorioara in care un parinte vazator cu duhul statea la usa bisericii si urmarea cum intrau oamenii la slujba. La un moment dat apare unul care era asa de pacatos si intunecat ca demonii il tineau legat in lanturi si-l trageau incoace si incolo (simbolic vorbind), incat parintelui i s-a facut mare mila de el. Dar, dupa terminarea slujbei, parintele stand tot acolo il vede pe acel crestin iesind afara stralucind la soarele si fara sa mai fie posedat de vrajmasi... Si se roaga Lui Dumnezeu sa-i descopere cum a fost posibila aceasta minune, dupa care i se raspunde ca omul era inglodat in pacate grele si a venit la biserica cu gandul pocaintei. Si rugandu-se cu lacrimi pentru iertare, a promis Domnului ca va renunta la relele care-l dominau si ca se va intoarce la pocainta pentru restul vietii.

Iata deci cum cainta lui sincera l-a unit cu Dumnezeu, atat de simplu. Dar, pentru asta, trebuie hotarare nestramutata de pocainta, parere de rau si... curaj!
POvesti din astea sunt de citit pe toate drumurile.Dar arata-mi un singur om care a inceput sa mearga pe calea pocaintei.Unul singur...
Reply With Quote