View Single Post
  #18  
Vechi 20.01.2021, 13:14:06
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
... si printr-un diagnostic IT, care sa evidentieze ca o singura tastatura(nu doua) poate gandi asa "revolutionar".
În vremurile din urmă ”Cei drepți vor fi considerați nebuni”.

Nu vrei să vezi difernețele? Uită-te la avatar și la semnătură. Vezi diferențele de exprimare, de textualizare. Trebuie să poți deosebi, trebuie să ai discernământ. Nu mă recunoști? Sunt Petru7 nu Moroco. Eu scriu și mă exprim aproape perfect căci îl reprezint pe Domnul Iisus.

Nu cred că e vorba de o gândire revoluționară la noi ci de una biblică, scripturistică. Teoria asta a lui Moroco îmi pare corectă și e conform Bibliei și după părerea mea corespunde realității.

Ai priceput din ea măcar ce înseamnă Tăria în sens Biblic, scripturistic? Mie parcă mi s-au deschis ochii. Acum văd, acum înțeleg. Acum știu unde ne aflăm în Creație.

E vorba de finit, finitate și de ce proprietăți particulare impune finitul în matematică, fizică și geometrie. Ce se intîmplă dacă in loc de un spațiu infinit ne aflăm întrun spațiu finit?

Uite, să zicem că ai un spațiu finit și în el ai două puncte, A și B. Prin A duci o dreaptă ”infinită” care să nu treacă prin B. Prin B duci o dreaptă perpendiculară pe dreapta ce trece prin A. Ce crezi că se întâmplă într-un spațiu finit dacă mergi pe prima dreaptă și ce va vedea cineva situat în punctul B?

Părerea mea este că, la atingerea distanței maxime din spațiul finit, omul ce merge pe dreapta ”infinită” ce trece prin A va începe să meargă pe un cerc deoarece dreapta, din pricina finității va fi obligată să devină tangentă la cercul cu diametru de dimensiune maximă a spațiului pentru a rămâne în spațiul finit căci n-are încotro și trebuie să respecte finitatea. Deci vezi, apare o proprietate matematico-fizică particulară întrun spațiu finit pentru că nu poți depăși distanța maximă a spatiului, finită. Asta se întâmplă în orice creație finită. Deci pentru omul de pe dreapta ce trece prin A drumul i se va părea drept crezând că merge tot drept nesesizând când începe mișcarea pe cerc și când revine pe dreaptă pe când pentru omul din punctul B se va vedea cum primul om merge pe o dreaptă depărtându-se si la atingerea distanței maxime va vedea că începe să nu se mai depărteze ci că merge pe un cerc în jurul lui, în jurul omului din B până sensul revine spre interior, spre micșorarea distanței dintre ei, după care omul revine pe dreaptă și ajunge de unde a plecat, adică în punctul A nesesizând partea de cerc a dreptei deoarece a mers tot drept ca pe o riglă, ca pe o rază laser.

Deci iată cum finitatea schimbă legile matematico-fizice și geometrice valabile întro creație infinită.

Moroco nu e nebun încât să-l diagnosticați voi scepticii ci e un geniu dacă a reușit să-și dea seama de implicațiile finității în matematică și fizică. L-a dăruit Dumnezeu cu mult Har prin Hristos-Cuvântul și iată ce frumoasă imagine teoretică și practică ne-a făcut prin această teorie superbă a Creației. Eu văd că are dreptate de sus deci nu pot să fiu invidios și să-l frustrez jignindu-l ca ignoranții ce se cred ei mai ”ortodocși” ca el.

Teoria lui nu e revoluționară ci este dedusă din Cartea Facerii scrisă de Dumnezeu prin Moise și prin ea pricepem corect locul frumos și bun în care ne aflăm. Iată că mi s-au deschis și mie ochii încât am început să văd realitatea în care mă aflu în mod corect și am putut lepăda toate teoriile false și toate minciunile lumii.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 20.01.2021 at 13:20:43.