View Single Post
  #12  
Vechi 17.05.2021, 14:14:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mai e o problemă foarte mare, vaccinul la tineri de la 12 ani în sus, dacă se bagă o condiționare gen vaccin sau interdicție la școală cu decăderea părinților, ori vaccin sau participare la cursuri în combinezon de cosmonaut cum se vorbește la facultate acum de către ministrul Educației.

Evident că dacă o să ai un semn distinctiv de nevaccinare, combinezon o să fii bătaia de joc a colegilor, a profesorilor, îți va fi cald vara, unii vor refuza să stea lângă tine în bancă, sau profi care nu o să vrea să te examineze, profi care să te batjocorească de la catedră și să instige și grupul de seminar/clasa împotriva ta - Apartheid pur, nu pe motive de rasă ci pe motive de nevacinare.

Și încă o chestie refuzi ca părinte să vaccinezi, te cheamă la o comisie, refuzi și a doua oară risc să fii decăzut din drepturi îți iau copilul și-l vaccinează ei.

Îl vaccinezi și face o reacție alergică sau o boală autoimună, sau un autism, sau paralizat, trăiești toată viața cu un copil fragilizat sau semi-handicapat sau handicapat și nu te ajută statul cu nimic decât la grad mare de handicap, ajungi supus tot oprobiului, marginalizării, dat la o parte.
Nu te îngrijora prea tare, că-s foarte mulți care nu se vaccinează. Iar din cei vaccinați mulți sînt sceptici în a le face asta și copiilor lor.

Școlile au echipament pentru a preda online. La fiică-mea în clasă dacă un singur copil nu e prezent, face live pe net.

Plus că ar trebui mofificată constituția apropo de drepturile noastre la educație, dreptul la a fi stăpîni pe propriul corp. Acește așa-zise legi și ordonanțe nu-s constituționale, deci nici amenzile nu-s tocmai legale. Decăderea din drepturi nu au cum să o facă, sînt prea mulți copii în situația asta, nu au unde să-i ducă și cine să-i îngrijească. Pot încerca eventual să dea exemple cu cîțiva pentru a speria părinții, dar numai să aibă curajul ăsta.

Dacă mă cheamă comisia le spun că sînt de acord să fac vaccinul dacă îmi dau în scris că se fac responsabili pentru orice efect advers este scris cu litere mici pe sticluță. Să vezi atunci cine o să semneze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote