View Single Post
  #5  
Vechi 04.12.2022, 04:41:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
@serafim

Boss ai luat-o razna rău de tot. Eu prin spiritualitate înțeleg ceva lăuntric, și nu doar atat, cât înțelepciune. Să contemplezi în primul rand realitatea, cosmosul prin rațiune cu ajutorul intelectului, și dacă asta nu e total în infinit atunci doar Dumnezeu poate completa prin spiritul Său. Când privesc aceasta lume, singurul lucru care îmi vine în minte dacă ar exista un Zeu, acela este inteligenta. Dumnezeu este înțelepciune, inteligenta înainte de toate, și dacă as dori sa acced la o asemenea ființă realizez ca doar prin intelect pot sa o fac. Ce aberezi dumneata este fantezie copilărescă ce vrea să para spirituală. Jalnic!
Boss,mai extinde orizontul.Jalnic este ce a constatat Nietzsche.Dumnezeu niciodată nu a fost ,este sau va fi jalnic,cu atât mai puțin Cuvântul Lui.

Acest SupraOm și toată filosofia nietzscheană este defapt un elogiu adus Satanei in încercarea de a induce căderea și moartea lui Dumnezeu, pentru a pregăti tronul lui Antihrist.
Fantezie este iluzia că Dumnezeu a murit,ca ar exista un "Zeu",sau alte forme de "accedere" la această "Superconstiinta".Aceste filosofii sunt iluzie,și implicit jalnice.Stiu asta pentru că le-am "fumat" destul și m-am "drogat" ani de zile cu asemea beții "mistico- filosofice".


Dumnezeu este cât se poate de real și Satan la fel și ambii sunt cat de poate de prezenți și vi atât pe pământ cât și în spațiul cosmic.

Nu sunt așa niște entități abstracte,indirecte sau alte forme de genul exprimate de știu eu ce gânditori depresivi.

Însă te înțeleg,așa reacționam și eu mai mereu când mi se prezentau idei de genul.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 04.12.2022 at 04:51:45.
Reply With Quote