View Single Post
  #41  
Vechi 28.06.2010, 21:23:54
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spune-mi, de unde stii cat au durat primele trei "zile" daca Soarele nostru a aparut abia in a patra "zi"?
Frate, eu am o nelamurire: tu spui ca Moise nu avea limbaj si ca Geneza nu trebuie luata ad litteram si ca de fapt ordinea din Geneza nu e aceea.

Pe de alta parte in citatul acesta (si a mai fost unul acum cateva ore), faci totusi uz de faptul ca soarele nostru a aparut in a 4-a zi si folosesti aceasta informatie pentru a-ti sustine teoria cu evolutia si milioanele de ani si restul.

Eu vreau sa pricep clar de la tine un lucru: pana la urma tu crezi ca ordinea din Geneza este corecta sau nu? Daca nu crezi lucrul asta, atunci nu mai invoca a patra zi ca sa iti sustii teoria cu timpul care era el altfel, pledand deci pentru evolutie (pentru ca ordinea din geneza nu poate fi in acelasi timp si coreta ci gresita). Iar daca totusi il crezi, atunci va trebui sa accepti ca din ordinea Genezei n-ai cum face evolutie no matter what si indiferent cu cate sudori de sange o sa teoretizezi pe tema asta.

Cat despre prostie si smerenie, aviz amatorilor:
Nu desteptaciunea, nu logica omeneasca si nu ratiunea noastra de doi bani ne va mantui, ci credinta. Interesul meu nu e sa ma uit la textul inspirat de Duhul Sfant si sa-mi folosesc toate carpele lepadate enumerate mai sus si sa-l distorsionez dupa chipul de pamant al mintii mele, ci sa ma uit la acel text si sa-l cred in prima faza, ca eu cred ca poate, in timp, si-o face Dumnezeu mila cu mine si-oi si pricepe mai adanc ceea ce am crezut. (Si nu doar cu mine, ci cu toti)

Dar daca nici macar nu cred --- atunci ce intelegere sa-mi mai dea? Ma lasa-n voia mea, adio si n-am cuvinte, am pierdut trenul intelegerii.

Si e simplu: ne dam credinciosi. Si ne uitam la negru pe alb. Cine credeti ca e in eroare mai mare din punctul asta de vedere, cel care citeste si crede si nu schimba o iota, sau cel care citeste, nu crede ca a fost chiar asa si mai si incepe sa scoata teorii din burta ca sa ne explice el noua cum a fost de fapt, noua astora mai prosti.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 28.06.2010 at 21:33:08.