View Single Post
  #46  
Vechi 29.06.2010, 13:18:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
si celelalte sunt "negociabile"?

Observ o unda de batjocura? (ca fara suparare, cea de mandrie de mult am observat-o.. maine ma impartasesc, voi spune duhovnicului ca te smintesc, nu mananc carne, intotdeauna "ne" pocaim.. etc.. apropo,, poate-mi spui si mie cum reusesti sa te pocaiesti de pacate ca eu gasesc ca este cel mai greu lucru!)
Nu conteaza..
Opinia mea este ca a fi considerat "prost" de ceilalti este un pret de nimic pentru vesnicie. Dar ma tem ca nu este suficient sa renunti la mintea lumeasca pt a te mantui.
Ana,

Pic de batjocura nu s-a aflat in raspunsul meu. Deci ti s-a parut, probabil ca din cauza ghilimelelor.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Revenind.. Nadut are dreptate: esti superficial, nu citesti cu atentie (am vrut de mai mult timp sa-ti atrag atentia).
Acum, un pic ironic (si sper sa fiu scuzat), iti sugerez sa deschizi un nou topic cu titlul: "Pacatele lui Florin-Ionut asa cum se dezvaluie din postarile lui".


Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu NU am vorbit de zile PAMANTESTI.
Nu stiu ce fel de zile sunt in Geneza, nu stiu ce fel de timp era inainte de cadere.
Dar sunt absolut convinsa ca nu putem noi masura si calcula.. este un act de mandrie.. si in general, mania de a calcula, contabiliza.. este domeniul dracilor.
Si la fel de convinsa sunt ca daca ne smerim, Dumnezeu ne descopera ce trebuie sa stim. Doar daca ne smerim. Nu putem forta nota.. ca vreau eu sa stiu acum ca sa-mi satisfac orgoliul (ca nu vreau sa fiu considerat prost, ca vreau sa fiu acceptat de lume etc.. sau pur si simplu orgoliul de a cuprinde cu mintea cele ce ne sunt ascunse vederii).
Nici eu nu stiu ce fel de zile sunt, dar cert este ca nu sunt de astea de 24 de ore.

Vad ca ti-ai facut un obicei sa ii condamni pe cei care indraznesc sa si gandeasca din cand in cand. Asta nu e bine pentru sufletul tau.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Cu mintea noastra nu putem cunoaste nici macar cum s-a facut soarele; si atunci cand cerem lui Dumnezeu sa ne spuna cum s-a facut soarele, primim in suflet acest raspuns limpede: " Smereste-te si vei cunoaste nu numai soarele , ci si pe Facatorul lui". Dar cand sufletul cunoaste pe Domnul, el uita de bucurie soarele si intreaga zidire si lasa grija pentru cunoasterea pamanteasca." (Sf. Siluan Athonitul)
Cred si eu ca Sfantul Siluan Athonitul nu stia ce este Soarele. Pentru ca pe vremea lui abia incepeau marile descoperiri ale lumii noastre.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
.. si nici n-am zis ca Dumnezeu este temporal.. nu inteleg de ce imi dai explicatiile acelea.
Ti-am explicat ca sa intelegi ca timpul nu este o entitate care atenteaza la atotputernicia Lui Dumnezeu, ci un simplu parametru caracteristic Universului maret pe care El l-a gandit asa si nu altfel. Creatia in timp nu inseamna o slabiciune divina sau nu mai stiu ce aberatii imaginate de multi oameni.


Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Hai sa-ti explic eu cum vede problema copilul meu care are 6 ani (multe poti invata de la copii.. pentru cine nu se fereste de ei, iarta-mi rautatea, dar atata insisti cu impartasirea saptamanala, ignorand evidenta pacatelor!)
"Pentru omuletii Lego, care traiesc in oras facut din piese Lego, au "natura" din flori Lego si copacei Lego..etc... creatorul lor nu poate fi decat un om Lego foarte foarte mare.. dar eu sunt om si ei nu pot intelege asta!"

Ce explicatie am putea noi concepe pentru crearea lumii, cand noi traim in lumea cazuta (nu in cea vazuta de Adam), credem ca negrul este alb si raul este bine, ne inchinam materiei etc.. orice "explicatie stiintifica" este at best limitata si adesea paguboasa duhovniceste.
Tot raul spre bine.

Existenta Internetului este poate cea mai mare minune moderna realizata in scurt timp de aia care gandesc. Nu stim inca daca e mai mult spre rau sau mai spre bine, dar un lucru sigur e ca toti il folosim.

Doamne ajuta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.