View Single Post
  #2  
Vechi 22.11.2022, 22:34:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am vazut in trecere discursul la deschiderea World Cup de anul acesta. M-a impresionat discursul lui Morgan Freeman cu baiatul acela si ce mesaj au transmis:

https://youtu.be/wRlfah_b86w

Oamenii discuta mult despre globalism ca ar fi ceva rau, dar ia uita-ti ca islamul accepta toata lumea in "acelasi cort" (cortul beduin), indiferent de rasa, culoare, cultura, etc.
Păi Cupa Mondială e un instrument geo-politic, Rusia a fost exclusă, deși s-a calificat pe locul 2 în grupa H, iar în 1994 a fost exclusă Iugoslavia și băgată Argentina în loc.

Dacă era Iugoslavia în 1994 nu treceam de un sfert Romania-Iugoslavia, România a terminat sub Bulgaria în 1994 care a luat locul 4 și a eliminat Germania, deci sunt multe făcături mizerabile în această cupă și în FIFA.

Eu aș vrea să văd un meci de Cupa Mondială SUA-Rusia, sunt din confederații diferite deci se pot întâlni dar culmea că nu prea pică în aceeași grupă, cred că s-ar uita toată planeta, e bine totuși că au lăsat Iranul chiar dacă i-au demolat, nu mi se pare corect să distrugi munca unor sportivi.

Morgan Freeman a fost cooptat și de americani să promoveze, deci nu-mi place că într-un fel a schimbat taberele, el trebuia să rămână doar pe proiectul american pt găzduirea cupei mondiale nu să fie ca un traseist politic, plus că el a prezentat un documentar pe netflix spre zona ateistă.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre discursul celor doi? Baiatul recita si ceva din Quran: " “Oh mankind, indeed we have created you from male and female and made you peoples and tribes that you may know one another.”
Coranul contrazice chiar Vechiul Testament la Facere și în mai multe locuri, deci nu seamănă nici cu vechiul testament nici cu Noul Testament, deși e în secolul 7 plăsmuit deci ar fi avut timp să evolueze fiind ultimul izvor de religie cu mulți adepți.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
P.S: impresionanta deschidere a ceremoniei, mie mi-a placut dialogul dintre cei doi, asa o legatura stransa (stiu ca e actorie, ca au avut repetitii, dar arata superb ce a iesit si cu muzica de fundal).
Mi se pare opulență nefericită, în fața unei recesiuni mondiale, adică unii mor înghețați de frig în case și ăstia fac risipă de energie electrică, cine știe câte milioane de leduri ard în același timp, cât consumă nocturna, VAR-ul, câte zboruri poluează cu kerosen șamd.

Ce farmec ar avea cupa mondială Iarna când toți ne pregătim de colinde, liniștire, mai degrabă merge ceva cu corala Madrigal ?

Ce se va alege de stadioane după cupă, cât a crescut datoria publică a Qatarului pt această joacă, cât se va părăgini la fel ca după olimpiade ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.11.2022 at 22:37:17.
Reply With Quote