Subiect: hmm... help?
View Single Post
  #7  
Vechi 13.03.2010, 22:19:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
multumesc, mihnea, pentru raspuns.
Cu bucurie !

Citat:
iar prietenul meu e adventist.

Hmmm, asta mă îngrijorează puțin. Ecartul dintre adventiști și confesiunile apostolice este foarte mare, ei sunt la granița creștinismului. Sunt SINGURII protestanți (alături de Martorii lui Iehova) pe care, dacă se convertesc la catolicism, îi rebotezăm, fiindcă validitatea botezului lor e îndoielnică. Aveți nu confesiuni diferite, ci religii diferite. Nu este vorba numai de deosebiri majore de credință, cât, cel puțin așa îmi face impresia, ei contestă "ecuația fundamentală" a creștinismului, aceea că "Isus este Dumnezeu". Eu am văzut, și încă destul de frecvent, baptiști la care am recunoscut strălucirea Spiritului Sfânt, penticostali la care am cunoscut acel proces de convertire interioară pe care îl numim "transformare în Cristos", luterani care se goliseră de ei și se umpluseră de El. Dar, poate că am avut un teribil ghinion, nu am cunoscut adventiști altfel decât formaliști, bigoți și plini de prejudecată și resentiment la adresa a ceea ce ei numesc, în sinagogile lor, "religii istorice". Acuma, nu contest că o judecată de acest tip se cheamă "inducție ilicită" și nu e OK din punct de vedere logic. Eu îți spun numai experiența mea cu ei. Mai e ceva: contează și "cât de adventist" e. Că, dacă e mai mult adventist decât creștin, nu e bine. Dar, poate ai noroc și e invers...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote