Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #317  
Vechi 01.06.2010, 10:29:19
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Inteleg din postarile tale ca ai multa dragoste fata de cei din jur si respect pentru femei. Fericita este mama care te-a crescut.

Dar acum iti scriu dintr-o perspectiva personala, ce simt eu ca femeie fata de acest subiect.
In primul rand, dupa multi ani de traire in spiritul vremii (ca sa zic asa), intalnirea cu "femeia" din invatatura ortodoxa a fost un adevarat soc. Ca sa formulez altfel, a trebuit sa caut si sa citesc ce inseamna de fapt a fi femeie, care este menirea ei, care este relatia fireasca cu barbatul (sotul) etc.. Ca la prosti, adica. Pentru ca societatea actuala te invata sa te indepartezi foarte mult de firescul feminin, pana la punctul in care firescul a devenit ne-firesc. (Sf. Maica a Domnului este modelul femeilor).

Si dupa multa lectura, iti spun sincerca nu am reusit sa prind intelesul "ne-curatiei" femeii, care nu se refera desigur la murdaria fizica (sau de alt fel). Ci avand in vedere ca aceste scurgeri sunt consecinta caderii Evei ("Voi înmulți mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naște copii; atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni". ) cred ca atitudinea fireasca ar fi de asumarea starii de pacat si de umilinta, caci nu este nimic de lauda in aceasta in aceasta stare, mai degraba este memento al neascultarii Evei.
Si Maica Domnului a parasit templul, cu toate ca ea a dus o viata mai curata decat a oricarei alte femei vreodata nascute pe pamant.

Si daca mi se pare ca vreun dor si evlavie ma cuprinde si ma impinge sa merg la Liturghie in timpul per. lunare, ma gandesc daca am aceeasi ravna cand ma rog, cand fac milostenie, cand imi infranez gandurile de judecare a aproapelui etc.. (si bineinteles ca nu am ravna restul lucrurilor..)
Ar fi multe de spus..

Nu sunt pentru discriminarea femeii (mai ales pt motive fiziologice), ba chiar cred ca aici nu este vorba despre discriminare.. Pur si simplu barbatii si femeile sunt diferiti. Noua ne este greu sa intelegem aceste lucruri pentru ca am uitat randuielile si menirile firesti ale barbatilor si femeilor.
Problema nu cred ca este daca femeia este curata sau ne-curata, ci daca asculta sau nu. Caci nimeni nu stie semnificatia reala a suferintei ei lunare, de aceea nu ne putem pronunta.
Eu pot sa-ti dau un exemplu, dupa mintea mea, (care o sa enerveze pe multi, poate) ca scurgerea lunara este semn al pacatului: ferirea de nastere de prunci. Desigur multi zic ca ferirea nu este pacat, ca femeia are "dreptul" sa decida.. etc.. drept dat de cine? In fine.
Subscriu acestei postări, Anna21 !
Adevărat este: câtă nefericire am înlătura, dacă am pune ascultarea în locul revendicării drepturilor! Ferice de cel care a înțeles aceasta! Și mai ferice de acela care și face...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote