Subiect: femeia necurata
View Single Post
  #318  
Vechi 01.06.2010, 10:33:18
mariuta08 mariuta08 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2009
Mesaje: 1
Implicit Interzis femeii in biserica?

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
femeia are dreptul tot timpul in biserica va sta in partea din spate, dar in timpul cind are acele probleme[lunare] dupa terminarea slujbei nu va merge la miruit ci va pleca direct acasa fiind-ca nu are voie sa ia contact cu cele sfinte icoane ,sf.cruce ,evanghelia,etc.poftiti cu incredere DL.IISUS va asteapta nu-i inselati increderea.o spune stan patitu care a verificat demult acest lucru.
Si daca este mireasa sau nasa? Ce face? Sta mireasa sau nasa in partea din spate? Nu trebuie sa saruti Sfanta Evanghelie, crucea, cununiile sfintite? Si eu am avut aceasta problema cand am fost nasa. Am intrebat preotul si a spus ca e o prostie sa crezi asa ceva, ca nu poti intra in biserica in aceasta perioada. Pe timpuri vechi, atunci cand nu era posibila igiena ca acum, atunci erau probleme, "sa nu se pateze" biserica, dar acum ai atatea posibilitati de igiena. Da, nu e bine sa te impartasesti. Femeia are interzis sa intre in biserica 40 de zile dupa nastere, desi nici aceasta nu inteleg de ce e "spurcata" femeia in acea perioada dupa ce a adus pe lume un suflet... dar sigur nu am citit eu suficient despre acestea ...?! Si desigur e absolut interzis si pentru femei si pentru barbati sa intre in biserica dupa ce au avut contact sexual.
Reply With Quote